Energy Top

:: AktualityStres je dobrý sluha, ale zlý pán

Ak by sme hľadali spoločného menovateľa mnohých rozšírených civilizačných ťažkostí, jedného by sme našli. Stres. V niektorých prípadoch je jasnou príčinou, inokedy zasa spolupôsobiacim faktorom alebo akcelerátorom. Jeho stopa a dôsledky sa však odvíjajú od migrén, psychiatrických ochorení, srdcových chorôb, tráviacich problémov až po cukrovku alebo bunkové zmeny.

Stres je ako oheň. Dobrý sluha, ale zlý pán. Ak vás zachváti, ak sa vymkne kontrole, nezostáva nič iné len napnúť všetky sily a vôľu na záchranu vlastného života. Na ceste za vnútorným pokojom, za obnovením vlastnej rovnováhy, vám teraz môže byť spoločníkom nový prípravok Relaxin.

DOBA SA ZMENILA

Je paradoxné, akú dokonalú kaskádu biochemických procesov stres predstavuje a akú dôležitú a pozitívnu úlohu hrá za normálnych okolností. Prapôvodnou funkciou stresu bola vždy príprava organizmu na kritickú situáciu a jeho vybudenie pre enormný fyzický výkon. V prehistorickej dobe bol možno stres práve tým, čo zachránilo ľudstvo pred vymretím od hladu. Hormonálne podmienenými reakciami sa kortizol a adrenalín pumpovali do žíl našich prapredkov, skrčených za nízkym krovím, aby v pravú chvíľu napli všetky svaly a ulovili prvého mamuta sezóny. Stres je tým, čo nás pripraví na boj a umožní podať mimoriadny telesný výkon. Lenže každý boj sa raz skončí, hladiny hormónov sa vyrovnajú, telo sa dostáva do režimu bežného fungovania a začína sa regenerovať.

Po tisícročia fungoval tento mechanizmus bezchybne. Potom však nastal zásadný zlom. Za dobu, ktorá je z pohľadu vývoja ľudstva iba mrknutím oka, sa celkom zmenil charakter prostredia, ktorému sme vystavení. Čelíme doposiaľ nepoznaným výzvam bez toho, aby naše telo dostalo čas potrebný na adaptovanie sa na tieto zmeny. Na rozumovej úrovni nedokážeme dostatočne spracovať a pochopiť hĺbku dôsledkov, ktoré z toho vyplývajú.

Naše telo sa tak doslova utápa v stresovom paradoxe. Z pôvodných desiatok stresových spúšťačov sú ich teraz tisíce alebo státisíce. Čelíme im každý deň alebo dokonca každú hodinu. Sme napnutí, ostražití a pripravení okamžite loviť. Len akosi – nie je čo. Namiesto uvoľňujúcej akcie prichádza ďalšia dávka stresových momentov a v mnohých prípadoch minimum, alebo dokonca úplná absencia fyzickej aktivity.

PrvÁ pomoc

Relaxin je unikátnou kombináciou dvoch účinných prírodných extraktov: z kôry stromu magnólia a z koreňa kudzu. Obidva sú vyrobené jedinečnou metódou, ktorá kombinuje klasickú extrakciu vodou a liehom s ich vysokou mierou koncentrácie. Tá umožňuje dosahovať skutočne terapeutické hladiny účinných látok, niekoľkonásobne vyššie oproti klasickým extraktom.

Magnólia

Na prvý pohľad je to jeden z najpôvabnejších a zároveň najstarších stromov na našej planéte. Kvety majú typickú intenzívnu sladkú a súčasne sviežu, plnú vôňu, ktorá pripomína zmes jazmínu a pomarančových kvetov. Vôňa magnólií údajne navodzuje romantické snívanie, vzbudzuje nehu a lásku. V reči kvetov označuje nevinnosť a pôvab. Vo východnej Ázii sú magnólie prastaré kultúrne rastliny. Napríklad magnólia holá sa cenila ako chrámový strom už počas dynastie Tang (618–908). Pre Číňanov sú symbolom ženskej krásy, čistoty a sladkosti. V Japonsku si s rozvojom budhizmu v 7. storočí našli cestu do záhradného umenia, literatúry a maliarstva.

Málokto však vie, že magnólie sú aj významnými liečivými rastlinami. Najmä v tradičnej čínskej a japonskej medicíne sa používajú po stáročia. Hlavnými obsahovými látkami sú magnolol a honokiol. Majú mnoho farmakologických účinkov, z ktorých najvýznamnejšie je antioxidačné a sedatívne pôsobenie a pozitívny vplyv na kognitívne funkcie. Podľa klinických štúdií majú podobnú účinnosť ako benzodiazepíny, no oproti umelo syntetizovaným látkam sú v prírodnom komplexe netoxické a nevyvolávajú žiadne nežiadúce účinky ani závislosť.

Ako zaujímavosť môžeme spomenúť veľmi dobre zdokumentované účinky na normalizáciu baktérií ústnej dutiny. Klinická štúdia preukázala, že bežným preplachovaním sa po 30 minútach dosiahlo zníženie nežiadúcich baktérií o dve tretiny a pri použití koncentrovaného extraktu o celých 99 percent! Preto sa extrakt magnólie dá veľmi dobre využiť ako prevencia proti zubnému kazu alebo nežiadúcemu diskomfortu v ústach.

Kudzu

V roku 1876 prišla do Spojených štátov loď s japonskými záhradníkmi na palube. Pri príležitosti veľkej výstavy stého výročia vzniku nového štátu sa japonská vláda rozhodla vybudovať tam orientálnu záhradu. Jedným z hlavných motívov expozície bola kudzu (Pueraria lobata) – popínavá rastlina s veľkými listami a nádherne voňajúcimi kvetmi. Tento nápad sa ukázal ako dobrý, pretože kudzu okúzlila Američanov. Rastlina z Ďalekého východu veľmi rýchlo zdomácnela v juhovýchodných oblastiach USA – Južnej a Severnej Karolíne, Alabame, Georgii, kde mala ideálne podmienky na život. Uplynulo viac než sto rokov, kým sa ukázalo, že táto ozdobná rastlina prináša nádej v boji o zdravie mnohých ľudí na celom svete.

Extrakt koreňa kudzu obsahuje až 12% izoflavonoidov, najmä daidzínu, daidzeínu, diacetylpuerarínu. Najväčšiu časť, až 80%, však tvorí cenný puerarín, ktorý okrem iného podporuje produkciu serotonínu, často nazývaného ako “hormón šťastia”. Pôsobí na nervový systém a zlepšuje prenos podnetov do mozgu. Zaisťuje psychickú vyrovnanosť (náladu) a obmedzuje jej výkyvy.

Medzi významné účinky kudzu patrí aj pôsobenie na oslabenie závislostí rôznych druhov, najmä alkoholizmu a fajčenia. Americký časopis Alternative Medicine Review publikoval v auguste 2000 štúdiu, v ktorej Dr. Scott Lukas z Amerického národného inštitútu pre boj s alkoholizmom liečil 70 osôb trpiacich závislosťou na alkohole tak, že im podával koreň kudzu. Ukázalo sa, že v priebehu 1–2 týždňov po začatí liečby pociťovali všetci pacienti zníženú túžbu po alkohole, pričom sa neobjavili žiadne vedľajšie účinky užívania prípravku.

Podľa vedcov z Harvardu a odborníkov z Hospital Bichat v Paríži sa koreň kudzu môže využiť aj pri liečbe osôb závislých na nikotíne, pretože podľa vedeckých výskumov vzniká účinok nikotínu v organizme prostredníctvom tzv. receptorov nikotínu. Ak fajčiar prestane fajčiť, tieto receptory sú náhle nevyužité, a preto sa objavuje nepokoj, podráždenie a nikotínový abstinenčný stav. Štúdie preukazujú, že látky v kudzu (najmä izoflavóny) ihneď obsadia voľné receptory, zmierňujú abstinenčné príznaky, a preto uľahčujú boj s touto závislosťou.

Relaxin využíva obe látky, ktoré kombinuje vo vhodnom pomere kvôli ich silnému synergickému účinku. Nášmu telu prináša upokojenie, pritom zachováva všetky zmysly ostré a pohotové. Pomáha zvládať stresy všetkého druhu. Je dobrým pomocníkom pri stavoch úzkosti a psychickej nepohody.

Múdrosť filozofov hovorí: “Poznaj svojho nepriateľa a pochop ho.” Poctivé je povedať, že Relaxin nie je prípravok, ktorý vyrieši váš stres. Je len dobrým spoločníkom, prvou pomocou. Dodáva pokoj a silu na poznanie a pochopenie pravej príčiny, skutočného nepriateľa. Bez práce na sebe samom ide len o vypnutie kontrolky, o odloženie problému. Stres je ingredienciou života, s ktorou sa musíme naučiť pracovať. Patrí k životu rovnako ako vzduch a dýchanie. Nezabudnite, že najlepším liekom proti stresu je smiech!

(RED.)

“Čítala som článok, kde tvrdili, že príznaky stresu sú: nadmerné požívanie potravín, impulzívne nakupovanie a rýchla jazda. Robíte si žarty? Veď takto si ja predstavujem ideálny deň!”

Halina PawlowskáĎalšie články:
  • (6.7.2017 14:12:27)   NOVINKA: Visage Rejuve
  • (5.4.2017 12:34:59)   Nové zelené potraviny: Ambrosia, Matcha, Goji, Beta…
  • (22.3.2017 8:04:47)   Novinky v rade MY GREEN LIFE - nové zdroje vašej krásy
  • (3.3.2017 0:26:13)   Prípravky mesiaca marca
  • (7.2.2017 9:09:48)   Zoznámii ste sa už s Vitaflorinom?
  • (3.12.2016 16:15:12)   Novinka v Beauty kozmetike
  • (2.11.2015 10:10:06)   Prípravky mesiaca novembra
  • (1.10.2015 11:01:25)   Prípravky mesiaca októbra
  • (2.9.2015 1:14:46)   Prípravky mesiaca septembra

  • Všetky články zo sekcie o produktoch