Menštruačný cyklus – chaos, ktorý má poriadok

Ten najdlhší a najintímnejší vzťah, ktorý žena za celý svoj život má, je vzťah s jej vlastným menštruačným cyklom. Takýto vzťah môže trvať približne 40 rokov a zdanlivo sa v tom chaose nedá vyznať, ale rovnako ako vo všetkom prirodzenom na svete aj tu vládne poriadok. Len je potrebné monitorovať začiatok cyklu zápisom do kalendára alebo príslušnej aplikácie, ktorých už v dnešnej dobe existuje množstvo. Poslušný menštruačný cyklus má trvať 28 dní, čo sú presne štyri týždne, a počas tejto doby sa žena dvakrát zmení prakticky o 180 stupňov. Čo jej bolo príjemné 8. deň cyklu, na to je 18. deň alergická.



PRVÝ TÝŽDEŇ
Menštruačný cyklus začína prvým dňom menštruačného krvácania. V tejto chvíli sú oba pohlavné hormóny (estrogén aj progesterón) na nízkych hladinách. Žena sa celkom pochopiteľne cíti pomerne bezbranná, pretože hladina estrogénu, ktorý pomáha zvládať stres a robí ženu odvážnou a extrovertnou, je nízka. Hladina progesterónu, ktorý ju robí bezstarostnou a šťastnou, je tiež nízka. Niet divu, že ženy túto fázu menštruačného cyklu nemajú veľmi v láske a majú prirodzenú tendenciu sťahovať sa do seba a zostávať doma v bezpečí.

TIP:
Kompenzovať krvné straty počas menštruácie vám pomôže BETAFIT a ORGANIC SEA BERRY.

„Prirodzenej produkcii estrogénu je ale v dnešnej dobe nutné trochu pomôcť. Dlhodobé užívanie antikoncepcie a veľké znečistenie všadeprítomnými xenoestrogénmi spôsobuje, že k vlastnej produkcii estrogénu dochádza trochu laxne, a otehotnieť tak aj pre mladú ženu v tejto dobe môže byť skoro nemožné.“

DRUHÝ TÝŽDEŇ
V tomto období sa v ženskom tele začína budovať estrogén, ktorý má za úlohu podporovať dozrievanie vajíčka vo vaječníkoch. Jeho hladina pomerne rýchlo stúpa, a práve vďaka nemu má žena chuť ísť do spoločnosti, cíti sa krásna, má žiarivejšiu pleť a plné prsia… No, skrátka, estrogén robí, čo môže, aby ženu udal na trhu a ona mala väčšiu šancu, že ju niekto oplodní. Najpríťažlivejšie sú samozrejme ženy okolo tridsiatky, pretože tie majú prirodzene najvyššie hladiny estrogénu, a tým pádom aj najväčšiu šancu na otehotnenie.

Prirodzenej produkcii estrogénu je ale v dnešnej dobe nutné trochu pomôcť. Dlhodobé užívanie antikoncepcie a veľké znečistenie všadeprítomnými xenoestrogénmi spôsobuje, že k vlastnej produkcii estrogénu dochádza trochu laxne, a otehotnieť tak aj pre mladú ženu v tejto dobe môže byť skoro nemožné.

Ako teda stimulovať prirodzenú produkciu estrogénu v druhom týždni menštruačného cyklu? Estrogén sa ľahšie buduje, pokiaľ vo svojej strave znížite dramaticky množstvo sacharidov a predĺžite dobu prerušovaného hladovania (ideálne 18/6). Ďalej je potrebné zvýšiť príjem zinku a vitamínu D a venovať sa pravidelnému pohybu, ktorý vám zvýši tep. Odmenou vám bude na konci tohto týždňa prirodzená ovulácia, príležitosť na otehotnenie a tiež po vylúpnutí vajíčka z folikulu vznik tzv. žltého telieska vo vašom vaječníku, ktoré bude v ďalšom týždni produkovať progesterón. A ten fakt chcete, pretože to je hormón dobrej nálady.

TIP:
Produkciu estrogénu v tejto fáze cyklu je možné podporiť prípravkami ORGANIC MACA, GYNEX a MAURITIA.



TRETÍ TÝŽDEŇ
Ovulácia, dúfajme, v poriadku prebehla, a aj v prípade, že nedôjde k oplodneniu vajíčka, hladina progesterónu začne pomerne prudko stúpať. Teda, mala by začať, pretože ak zostane progesterón dole a estrogén bude dominantný, nie je s takou ženou vôbec na vydržanie. Progesterón totiž robí ženu chápajúcu, tolerantnú, milú a starajúcu sa. Pokiaľ má ale žena stres, jej telo prednostne vyrába kortizol a na progesterón sa jednoducho vykašle. Práve v tomto týždni, kedy sa zdanlivo nič nedeje, je buď možné svoje hormonálne hladiny vedome harmonizovať, alebo si zarobiť na peknú hormonálnu nerovnováhu.

Hormonálna nerovnováha a estrogénová dominancia nie je vôbec žiadna sranda, je to pravý hormonálny chaos, ktorý má mnoho nepríjemných dôsledkov. Patrí sem: príliš skorý nástup menštruácie (pred 12. rokom veku), príliš bolestivá alebo silná menštruácia, predmenštruačný syndróm (PMS), polycystické vaječníky (PCOS), endometrióza, cysty v prsiach, vaječníkoch a maternici, rakovina prsníka, maternice alebo maternice , prolapsy maternice, srdcové problémy, bolesti hlavy, úzkosti a depresie. Pokiaľ sa v niektorých z prejavov hormonálnej nerovnováhy nájdete, čítajte pozorne ďalej, aby ste vedeli, ako z toho von.

„Xenoestrogény, čiže látky svojou štruktúrou imitujúcou estrogén, majú schopnosť viazať sa na estrogénové receptory a spôsobovať v tele nadbytok estrogénu. Vďaka nemu je žena nielen nepríjemná, nevyspalá, sústavne unavená, ale často aj chorá, a ešte k tomu úplne nešťastná, pretože v dôsledku trvale zvýšenej hladiny tohto estrogénu umelého pôvodu skrátka nemôže schudnúť.“

ČO SÚ XENOESTROGÉNY A AKO SA ICH VYVAROVAŤ?
Všetky vyššie popísané symptómy môžu byť spôsobené práve tým, že tretí týždeň menštruačného cyklu nedokáže telo odbúrať prebytočný estrogén ani vytvoriť dostatočné množstvo progesterónu. neprirodzený, chemický, zákerný. Nazýva sa xenoestrogén a bohužiaľ je ho všade okolo nás viac ako dosť.

Xenoestrogény, čiže látky svojou štruktúrou imitujúcou estrogén, majú schopnosť viazať sa na estrogénne receptory a spôsobovať v tele nadbytok estrogénu. trvalo zvýšené hladiny tohto estrogénu umelého pôvodu skrátka nemôže schudnúť.

Zdroje xenoestrogénov sú nasledujúce: pesticídy, herbicídy, parabény, ftaláty, nové nevyprané oblečenie, akryl, polyester, nylon, plastové fľaše a plastové kontajnery na jedlo s BPA (bisfenol A), hormonálna antikoncepcia a hormonálna substitučná liečba, teflónové panvice, konvenčne ošetrovaná pšenica a sója a týmito kŕmené zvieratá, ich mäso a mlieko. Takže vidíte, že v dnešnej dobe je prakticky nemožné vyvarovať sa dokonale všetkých zdrojov hormonálnych disruptorov!



Preto je nutné vedieť, ako podporiť v tele elimináciu týchto látok a nastoliť opäť pokoj a mier a rovnováhu našich hormonálnych hladín. Predovšetkým je potrebné nevystavovať sa vyššie spomínaným hormonálnym narušiteľom a podporovať činnosť pečene, hlavného detoxikačného orgánu nášho tela (ja som zástanca jedenia púpavy v priebehu celého roka). Ďalej pomáha výrazne zvýšiť prísun vlákniny prednostne z listovej zeleniny, pretože tá má schopnosť urýchľovať elimináciu nadbytočného estrogénu z tela.

Veľmi prospešné látky pre estrogénnu detoxikáciu sú indoly nachádzajúce sa v kapustovitej zelenine – brokolica, karfiol, kapusta, kel, kaleráb, reďkovka, reďkev, potom choi (čínska biela kapusta), chren a horčica, z bylín pakkoška peniaze roľní. Detoxikáciu prebytočného estrogénu podporuje sladké drievko a ľanové semienko.

Na druhej strane je dobré podporiť zdravú produkciu progesterónu, aby sa hormonálne hladiny vyrovnali. To môžete zaistiť vhodným výberom zložitých sacharidov vo svojej strave pochádzajúcich ideálne z ekologického poľnohospodárstva, teda bez záťaže estrogénne pôsobiacich postrekov – pohánka, jačmeň, pšeno, teff, amarant, ovos. Odporúčam skrátiť dobu prerušovaného hladovania na maximálne 15 hodín, užívať kotvičník a divoký jam.

TIP:
Detoxikáciu prebytočného estrogénu je možné v tejto fáze podporiť produktmi REGALEN, CYTOSAN a GYNEX.

ŠTVRTÝ TÝŽDEŇ
Posledný týždeň pred očakávanou menštruáciou hladiny oboch hormónov prudko klesajú, respektíve klesať majú, a pokiaľ hladina estrogénu neklesne, k menštruácii nie a nie dôjsť. Touto dobou sa žena cíti zase trochu pod psa, energia aj motivácia k čomukoľvek jej klesá, čo ale signifikantne stúpa je potrebné upratať sa. Je teda dobré upratovať vnútorne aj zvonku, veľa piť, veľa spať, zdravo jesť, nestresovať sa a tak ďalej a tak ďalej, veď už to poznáte.

TIP:
Vylepšiť celkovú psychickú kondíciu v tomto období vám pomôže STIMARALKOROLEN.





AUTOR ČLÁNKU
Mgr. TEREZA VIKTOROVÁ



Mohlo by sa Vám páčiť




Nové číslo magazínu Vitae


Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.