Chrípka

Chrípka je vysoko nákazlivé vírové ochorenie, charakterizované náhlym začiatkom, ysokou horúčkou a celkovými príznakmi. Najmä prudký začiatok a vysoké orúčky ju odlišujú od bežných ochorení z nachaldnutia sprevádzaných nádchou, škriabaním v krku a teplotami do 38 oC


Inkubačná doba:
Inkubačná doba je krátka a trvá 18-24 hodín. Nekomplikované ochorenie obvykle prebieha 7-10 dní. Komplikácie chríky môžu byť primáne alebo sekundárne.
Primárne vyvoláva samotný vírus, ktorý spôsobuje najčastejšie vírusový zápal pľúc.
Sekundárne komplikácie sa objavujú neskôr a ich pôvodcami sú baktérie typu pneumokoky a stafylokoky.


Pôvodcovia:
Ochorenie vyvolávajú chrípkové vírusy A, B, C. Najčastejší pôvodca ochorenia – vírus A – vyvoláva ochorenie nielen u človeka, ale aj u ďalších živočíšnych druhov (prasatá, vtáci, kone). V minulosti bol zdrojom všetkých veľkých epidémií a pandémií. Vírus typu B vyvoláva menšie, lokálne epidémie s postupným šírením. Typ C postihuje najmä deti. Ochorenie má vo všeobecnosti sezónny charakter.

Zdroj a cesta prenosu:
Zdrojom nákazy je človek na konci inkubačnej doby a v prvých dňoch akútneho ochorenia. Vírus je vo veľkom množstve prítomný v sekréte dýchacích ciest a vylučuje sa počas rozprávania, kašľania a kýchania
. Prenos sa deje kvapôčkovou nákazou od chorého k vnímavému jedincovi. Vstupnou bránou sú dýchacie cesty.

Vnímavosť:
Vnímavosť voči ochoreniu je všeobecná. Najvyššia je u detí a mladých dospelých na jednej strane, u seniorov a chronicky chorých na strane druhej. Chrípka predstavuje zvýšené riziko aj u osôb, ktoré sa liečia na niektoré chronické ochorenia.

Rizikové skupiny ľudí sú:
• osoby s poruchou imunity (HIV, stavy po transplantáciách, pacienti s liekmi na potlačenie imunity – imunosupresíva)
• ľudia s chronickým ochorením pľúc (chronická obštrukčná choroba pľúc, asthma bronchiale)
• ľudia trpiaci chronickou chorobou pečene a obličiek
• pacienti s ochorením srdca a ciev (ischemická choroba srdca, infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda)
• ľudia trpiaci cukrovkou, najmä s nutnosťou užívania inzulínu
• pacienti s pobytom v liečebniach pre dlhodobo chorých
• pracovníci v zdravotníctve a ústavoch sociálnej starostlivosti

Priebeh ochorenia:
Ochorenie sa začína prudko a z plného zdravia. Teploty sú vysoké, 38—40 ºC, príznaky sú zimnica, intenzívne bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov najmä v oblasti chrbta a dolných končatín. Nápadná je celková únava a vyčerpanosť. Prítomné môžu byť aj zažívacie ťažkosti. Postupne počas 1–2 dní sa objavuje postihnutie dýchacích ciest: suchý dráždivý kašeľ, pálenie za hrudnou kosťou a bolesti na hrudníku. Nebýva vzácny zápal spojiviek a svetloplachosť. Nápadná únava môže pretrvávať aj mesiac.

Klasická liečba:
Nekomplikovaná chrípka vyžaduje pokoj na lôžku obyčajne po dobu 1 týždňa. Nevyhnutný je adekvátny pitný režim a príjem vitamínov. Z liekov sa podávajú medikamenty na teplotu, kašeľ, nádchu a bolesti kĺbov a svalov. V indikovaných prípadoch sa užívajú lieky vyvinuté priamo proti chrípke – tzv. antivirotiká. Sú to látky, ktoré majú schopnosť naviazať sa na vírusy a zabrániť ich ďalšiemu rozmnožovaniu.
V rámci prevencie je možnosť očkovania proti chrípke. Očkovaciu látku si hradí pacient, iba v prípade seniorov a vymedzených zdravotných indikácií vakcínu hradí príslušná zdravotná poisťovňa. V SR sa za najvhodnejšiu dobu vakcinácie považuje obdobie od polovice septembra do polovice decembra, podľa aktuálnej epidemiologickej situácie.
Antibiotiká sa cielene aplikujú iba u bakteriálnych komplikácií. Antibiotiká ako také sú na primárne vírusové infekcie neúčinné a ich použitie je chybou!

Chrípka a produkty Energy:

Prípravky Energy sú šetrnou alternatívou klasickej medicíny a znižujú riziká niekedy aj závažných nežiadúcich účinkov liekov. Využívajú princípy bioinformácie a biorezonancie, a preto majú oveľa lepšiu účinnosť než obyčajné suplementy.

Prevencia:
• Vironal – pôsobí proti prenosu infekcií na verejných miestach, v školách, dopravných prostriedkoch a pod. Je účinný pri prevencii nielen chrípky, ale aj virózy, nádchy, kašľa, angíny, zápalu pľúc, atď. Posilňuje imunitný systém. Odporúčané dávkovanie 1x denne 7 kvapiek ako prevencia, 3x denne 7 kvapiek pred jedlom pri manifestácii ochorenia.
• Flavocel – je antivírusový a antibakteriálny prostriedok obsahujúci kombináciu vitamínu C a bioflavonoidov. Podporuje imunitu, celkovo osviežuje organizmus, má antioxidačné účinky. Preventívne chráni proti infekcii. Odporúčané dávkovanie 3x denne 1 tableta.
• Spiron – kombinácia éterických olejov vo forme spreja. Je vhodný ako prevencia alebo aj cielená dezinfekcia ovzdušia. Pôsobí proti kašľu a uvoľňuje dýchacie cesty.

Akútna starostlivosť:
• Grepofit – obsahuje komplex účinných látok s veľmi silnými antivírusovými a antibakteriálnymi účinkami. Podstatný je obsah výťažku z grepových semienok. Aktivuje imunitu a skracuje priebeh ochorenia na chrípku. Odporúčané dávkovanie 3x denne 1 kapsula, v akútnej fáze až 6x denne 1 kapsula. Veľmi dôležité je včasné nasadenie prípravku pri prvých príznakoch!
• Drags Imun – je prípravok obsahujúcu čistú živicu zo stromu Croton lechleri. Má vedecky preukázané antibakteriálne, protivírusové a antioxidačné účinky. Pomáha pri respiračných ochoreniach spôsobených vírusmi chrípky, znižuje horúčku. Odporúčané dávkovanie 3x denne 10 kvapiek do nápoja, užívať po jedle.

Rekonvalescencia:

• Renol – je vhodný najmä na obdobie rekonvalescencie. Má regeneračné účinky, stimuluje činnosť imunitného systému, je účinný pri pretrvávajúcej únave, bolestiach kĺbov a chrbtice. Odporúčané dávkovanie 3x denne 5–7 kvapiek. Uvedené dávkovanie prípravkov je orientačné a musí byť upravené podľa stavu ochorenia, veku a reaktivity pacienta.
Kvôli presnejšej diagnostike a správnemu výberu prípravkov odporúčame absolvovať vyšetrenie prístrojom Supertronic, ktorý pracuje na báze EAV. Toto vyšetrenie umožňuje odhaliť nedostatočné energetické funkcie jednotlivých orgánov a vytestovať najvhodnejšie prípravky na ich cielenú regeneráciu.

Leták Chrípka spracoval MUDr. Jiří Hanzel
ENERGY GROUP a. s., Trojská 201/39, 171 00 Praha 7, tel. / fax: +420 283 853 853/54, infosk @ energy.sk, www.energy.sk

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.