Koniec roka je z pohľadu pôvodnej čínskej medicíny mimoriadne dôležitým obdobím. Uzatvára minulé, a najmä – pripravuje budúce. Decembru, mesiacu Krysy, vládne na hmote jangové Drevo, otvára sa meridián žlčníka. V čínskej medicíne sa obdobie pred sviatkami využíva na prečistenie, aktivizuje sa pečeň a žlčník.
Pre našu civilizáciu má toto krátke prečistenie ešte ďalší význam. Vianočné sviatky sa vcelku vnímajú ako sviatky hojnosti, žiadne iné obdobie roka sa tak dôsledne nespája s rôznymi dobrotami, chuťami všetkého druhu, mierne povedané s nestriedmosťou v jedle a pití. Času zodpovedá Regalen, jeho účinok by mali pocítiť aj unavené oči alebo štítna žľaza. Ak máme problémy s hlasivkami alebo práve so štítnou žľazou, nie je od veci doplniť Regalen Protektinom a ráno a večer ho jemne natrieť na krk. Predvianočný čas je emocionálne dosť náročný, často pociťujeme rozladenie, smútok, depresiu. Môžeme sa tomu vyhnúť pravidelným užívaním Korolenu. Ale aj ak sa k nám temný smútok dostáva len občas, nenechajme ho rozrásť sa, Korolen nám vždy pomôže rozsvietiť slniečko v duši. Sviatočné upratovanie, príprava darčekov a ďalšie nevyhnutné činnosti, navyše spojené vonkajším chladom a nepohodou nás dosť vyčerpávajú. Energetický prepad by mohol viesť až k viróze. Proti únave dobre zaberá Fytomineral, s jeho blahodarnými účinkami zažehnávame všetky náročné chvíle aj dlhodobú únavu. A ešte jedna ťažkosť býva spojená s predvianočným zhonom. Po behaní za darčekmi a dobrotami si veľmi často necítime nohy. Vlastne – cítime ich až priveľmi. Bolia, pália, jednoducho, dávajú nám občas aj dosť razantne najavo svoju nespokojnosť. Dohovoriť im môžeme Ruticelitom, výborne si rozumie najmä s lýtkami. Sviatočné chvíle tak budeme prežívať spokojne naladení, neunáhlení, bez stresov a únavy na spadnutie. Tak šťastné a veselé Vianoce!
Hovorili sme si, že koniec roka je z pohľadu pôvodnej čínskej medicíny mimoriadne dôležité obdobie a január je zo všetkých koncov ten “najkoncovatejší”, pretože práve od neho závisí úroda budúceho roka. V tradičnej čínskej medicíne sa práve v januári pracuje s imunitným postihnutím (vrátane autoimunitných chorôb), s poruchami – napríklad sterilitou a s množstvom ďalších problémov a chorôb.
V januári pôsobí najsilnejšie Medziobdobie Zeme, uvádza sa až 80% účinnosť terapií, oproti 20% v ďalších troch Medziobdobiach Zeme v apríli, júli a októbri. Ak by sme chceli tento čas využiť, určite siahnime po Gynexe, pomôže nám vrátiť sa do stredu, a tam sa pripraviť na dravý príchod jari. Ak by sme uvažovali o dlhodobejšej práci so Zemou, zvolili by sme v tomto období Vitamarin. Jeho pokojná, ústretová stabilizácia by po bláznivom roku Tigra prišla určite vhod. Ak sme v decembri brali Korolen, bolo by zaujímavé nadviazať naň Celitinom, najmä ak nás čaká duševne namáhavá činnosť. Ako sme písali o slniečku v duši, ku ktorému nám pomôže Korolen, Celitin nám rozsvieti v hlave, posvieti na problémy, ktoré sa túlili v temných zákutiach nevedomia. Kombinácia Celitinu a Korolenu je úžasná nielen na štúdium a duševnú prácu, ale aj na regeneráciu ciev, pri problémoch s chladnými končatinami, jednoducho kombinácia snov. Niekedy nás napriek všetkému úsiliu prepadne v januári ohavná angína, nedovolí nám ani len otvoriť ústa. Vtedy nesmieme zabudnúť na Drags Imun, pomôže nám z najhoršieho. A potrápiť nás ešte môžu chladom a vlhkom devastované kĺby. Dohovoriť im môžeme Artinom. Ten si určite nezabudnime vziať aj do hôr. Artrin dokáže hojiť modriny zo zjazdovky – o tie ako o suvenír zo zimnej dovolenky určite nestojíme.
(Joa)
Niet na svete byliny, ktorá by na niečo nebola
Semená nesmrteľnej lásky
Koriander siaty, latinsky Coriandrum sativum, je jednoročná bylina pôvodom zo Stredozemia. Dnes je rozšírený v južnej a strednej Európe, v severnej a južnej Afrike, východnej Ázii a Severnej Amerike. Koriander je prastará kultúrna rastlina, ktorá sa predovšetkým pre svoje liečebné účely pestovala v Egypte a Indii už pred 3 000 rokmi. Zmienky o koriandri nájdeme v rozprávkach Tisíc a jednej noci a dokonca aj v Starom zákone. Semená koriandra sa našli v hrobkách faraónov, čo dáva tušiť, že Egypťania, podobne ako Číňania verili, že užívaním koriandra sa dá dosiahnuť nesmrteľnosť. V stredoveku sa semená koriandra považovali za afrodiziakum a boli súčasťou svadobných obradov a nápojov lásky. V magických rituáloch sa dá koriander použiť na získanie nikdy sa nekončiacej lásky – lásky nesmrteľnej.
Z rastliny koriandra môžeme používať zelenú vňať a semená. Zelená vňať je výborná surovina na prípravu domáceho pesta alebo dochucovanie polievok. Okrem toho má veľmi dobrý vplyv na trávenie, močové cesty a kožné vyrážky. Plody sa oddávna používajú ako korenie na mäso a do šalátov, sušienok, marmelád, pečiva, polievok, omáčok či zeleninových pokrmov. Semená koriandra sú lahodným korením a okrem toho podporujú tvorbu žalúdočných štiav, zlepšujú trávenie a vstrebávanie a pôsobia proti kŕčom. Sú vhodné pri všetkých zažívacích poruchách, najmä ak ich sprevádzajú bolesti brucha a hnačka. Čaj zo semien koriandra pomáha pri žalúdočných kŕčoch, pocitu plnosti, nadúvaní a podporuje aj vykašliavanie. Semená koriandra obalené cukrom boli oným starodávnym “cicvárovým semienkom”, ktoré sa užívalo proti bolestiam brucha. Semená obsahujú veľké množstvo éterických silíc. Majú veľmi výraznú, nezameniteľnú chuť, ktorá vzdialene pripomína pomarančovú kôru. Sú neoddeliteľnou súčasťou indického kari a množstva ďalších koreniacich a liečebných zmesí. V niektorých kultúrach sa samotné semienko žuje alebo lúhuje v liehu a popíja ako aperitív. Koriander má priaznivé účinky aj na nervovú sústavu, čo sa dá využiť pri žalúdočnej neuróze, alebo ak je žalúdok stiahnutý strachom či trémou. Zvonka sa koriander používa na ošetrovanie vredov alebo ako masť pri ochoreniach kĺbov a reumatizme.
Podľa ľudovej múdrosti prináša koriander v dome pokoj, zaisťuje bezpečie a ochranu. Tehotné ženy, ktoré chcú mať bystré a šikovné deti, nech jedia koriander každý deň. No, nie je to úžasné korenie? Naschvál sa pozrite do kredenca, či vám tam tento malý zázrak neleží ladom...
Mgr. Tereza VIKTOROVÁ
Sedela som v práci a telefonovala s jednou mne veľmi milou autorkou. Riešili sme obsah článku do vianočného vydania magazínu Vitae, ktoré práve otvárate. A ona zrazu uprostred rozhovoru hovorí: “…a to ešte nemám kúpený ani jeden darček!” Bola práve polovica októbra, za oknami svietilo slnko a na stromoch žltlo lístie. Zarazila som sa. Nielenže mi zatiaľ vôbec nenapadlo kupovať akékoľvek vianočné darčeky, mne ani nenapadlo, ČO by som mala kupovať. Je pravda, že v Kauflande mali čokoládových Mikulášov už na začiatku októbra, ale moja hlava sa stále nechcela nechať strhnúť... Vianoce sa totiž v bohatších častiach sveta začínajú vymýšľaním. Ľudia sa usilujú VYMYSLIEŤ darčeky. Predovšetkým deťom. Sú ochotní venovať tomu aj štvrť roka času. Ale na to, čo deti naozaj potrebujú, sa nedá prísť hlavou.
Dnes mi kamarátka priniesla ukázať list. Písala ho jej osemročná dcéra Karolína Ježiškovi. Nechcela ani bábiku, ani mobil, ba ani notebook, ktorý už niektoré deti v jej veku majú. Zato si želala vedieť všetko, čo potrebuje – napríklad písať alebo čítať a počítať. A poriadne upratovať. Zo všetkého najviac by ju však potešilo, keby sa jej zväčšila izbička. A nakoniec ju ešte zaujímalo, či sa Ježiško nejako volá... Myslím, že áno. Je to Anjel, ktorý bdie nad dušami malých detí.
Pokojné Vianoce vám všetkým praje
MUDr. Kateřina Himmelová
Užívanie antibiotík býva častým riešením bakteriálnych, ale často aj vírusových ochorení. Pri napadnutí baktériami sa tento postup dá ešte pochopiť, ale v prípade vírusovej infekcie sú antibiotiká len akousi poistkou proti hypotetickému riziku sekundárnej bakteriálnej infekcie. Antibiotiká iste dokázali v mnohých prípadoch zachrániť život, sú vhodné pre krízové scenáre a časovú tieseň, ale treba povedať, že často napáchajú viac škody než úžitku.
Už samotné slovo antibiotiká sa dá jednoducho preložiť ako “zamerané proti životu”, čo evokuje oprávnenú pochybnosť, či tieto prípravky naozaj vedú k vyliečeniu a pevnému zdraviu. Vo vojenskej paralele, ktorú tak rada používam na priblíženie toho, čo sa deje v tele pri nákaze, predstavujú antibiotiká živelnú ničivú pohromu, ktorá hodí vlastnú armádu spolu s nepriateľom do jedného vreca a zničí všetko bez výnimky. Po antibiotikovej tsunami tak zostane len spustošená zem, mesačná krajina, ktorú treba znova obrobiť a osídliť.
Stavy a pocity po užívaní antibiotík sú dobre známe – slabosť, problémy so zažívaním a vyprázdňovaním, pošvový diskomfort, prípadne opätovné napadnutie nejakým ďalším nepriateľským kmeňom, ktorý zbabelo využíva to, že slabý organizmus ešte nemá vycvičené nové obranné sily, t.j. priateľské črevné baktérie, ktoré zodpovedajú až za 70% našej nešpecifickej obranyschopnosti. A tak sa tvorí začarovaný kruh, ktorý sa podávaním ďalších a ešte viac širokospektrálnych antibiotík stále viac zamotáva. Tak ako z toho von?
Strategickým riešením je súčasne s antibiotikami alebo ihneď po nich nasadiť Regalen v kombinácii s Probiosanom. Regalen podporí činnosť pečene, ktorá je zaťažená antibiotickou chémiou a potrebuje pomôcť s detoxikáciou tela od zvyškov všetkých uhynutých buniek.
Pečeň je orgánom, ktorý zodpovedá nielen za čistotu a neškodlivé zloženie krvi, ale aj za tvorbu protilátok – špecifických obranných síl, ktoré treba na správne zacielenie na konkrétneho votrelca v prípade, že tento prerazil črevnú obrannú bariéru. Po užívaní antibiotík ale žiadna obranná črevná bariéra neexistuje, a tak má nový votrelec dvere otvorené. A práve v tejto chvíli dokáže Probiosan veľmi efektívne dopraviť nových osadníkov do spustošenej črevnej krajiny a obnoviť túto obranne významnú bariéru. Probiosanová kapsula nesie okrem samotných baktérií aj ich potravinové zásoby v podobe polysacharidu inulín a sladkovodnej riasy chlorella, ktorá celkovo zlepší kvalitu čriev a schopnosť baktérií prežiť a rozmnožovať sa. Regalen spolu s Probiosanom sú zaručenou cestou z bludného kruhu antibiotikových smrští a ideálnou kombináciou na nápravu škôd, ktoré napáchali.
Mgr. Tereza VIKTOROVÁ
Chronický únavový syndróm je nešpecifický súbor príznakov trvajúci dlhšie než 6 mesiacov, nezriedka aj viac než rok. Je isté, že ide o skutočnú chorobu so závažnými dôsledkami pre človeka. Jej zákernosť spočíva v tom, že príčina je zatiaľ neznáma, a toto ochorenie nedokážeme liečiť konkrétnym liekom. Niektorá skupina vedcov sa domnieva, že ide o určitú formu depresie a patrí do starostlivosti psychiatra, iná skupina anglických vedcov robila rozbor bielych krviniek zdravých ľudí a pacientov s chronickým únavovým syndrómom. Génovou analýzou zistila významné zmeny, čo podporuje domnienku, že naozaj ide o chorobu organizmu. Už sa pracuje na vývoji krvných testov, pomocou ktorých bude možné diagnostikovať túto chorobu.
Klinický obraz sa začína ako bežné vírusové ochorenie – teplota, bolesti v krku, bolesti svalov a kĺbov. Na rozdiel od bežnej virózy však príznaky počas týždňa neodznievajú, ale sa prehlbujú, pacient trpí bolesťami hlavy, celkovou slabosťou, pocitom telesného a duševného vyčerpania, ktoré sa postupom času prehlbuje až do takých extrémov, že pacientovi robí problém vstať z postele a prísť na záchod. Je pochopiteľné, že v tejto fáze už vyhľadá lekára. Laboratórne výsledky bývajú väčšinou v norme, pacient navštívi množstvo odborníkov – internistu, neurológa, reumatológa, imunológa, podrobí sa náročným vyšetrovacím metódam, ako sú počítačový tomograf, magnetická rezonancia, EEG, EMG, popr. lumbálna punkcia, aby sa vylúčilo závažné neurologické ochorenie. Aj tieto vyšetrenia sú negatívne, chorý postupne upadá do depresie (čo je logické, keď vám “nič nie je” a vy takmer nemôžete chodiť), má pocit, že sa na neho pozerá ako na simulanta, a stačí nepatrná poznámka lekára typu “unavený je dnes každý” alebo “to na invalidný dôchodok nie je” a choroba sa ďalej prehlbuje, prichádzajú pocity beznádeje a nezriedka aj samovražedné pokusy.
Za posledný rok som mal v mojej ordinácii 3 prípady tohto ochorenia.
1. KAZUISTIKA
V prvom prípade išlo o 40-ročného muža. Prekonal klasické vírusové ochorenie – teploty, bolesti hlavy, závrate, stav absolútnej vyčerpanosti pretrvával niekoľko týždňov. Laboratórne bolo všetko v norme, vyšetrenie srdca, mozgu, krčných tepien, kompletné vyšetrenie imunológom a špecialistom na infekčné choroby nepreukázalo žiadnu patológiu. V tom čase už ale pacient ku mne nechodil, všetky vyšetrenia si zaisťoval sám. Asi po 3 mesiacoch ma jeho matka informovala, že pacient nechcel ďalej žiť v takom stave, mal pocit, že aj tak čoskoro zomrie a lekári pred ním taja nevyliečiteľné ochorenie. Preto užil väčšie množstvo liekov v samovražednom pokuse. V súčasnosti je hospitalizovaný na psychiatrickom oddelení.
2. KAZUISTIKA
V druhom prípade išlo o 35-ročnú ženu. Klinické príznaky boli podobné, s evidentnou nadväznosťou na vírusové ochorenie horných dýchacích ciest. Od druhého týždňa som jej nasadil Vironal v dávke 3x denne 5 kvapiek, postupne navýšil na maximálnu dávku 3x denne 7 kvapiek. Po 3 týždňoch užívania udávala pacientka mierne zlepšenie, ale stále nebola schopná napríklad ísť von na prechádzku, zatiaľ zvládla uvariť obed a upratať doma. Vironal som nechal a pridal Drags Imun v dávke 3x denne 10 kvapiek. V priebehu mesiaca celkom ustúpili teploty, bolesti v krku a bolesti hlavy, žena bola schopná ísť na nákup, ale stále prespala 12–14 hodín denne. Svoje zamestnanie obchodného zástupcu s plným nasadením 10–12 hodín by ešte v žiadnom prípade nezvládla. K jestvujúcej liečbe Vironalom a Drags Imunom som jej pridal Flavocel 3x denne 1 kapsulu a King Kong 3x denne 7 kvapiek. Potom ťažkosti rýchlo ustúpili a v priebehu 2 týždňov sa celkom vyliečila.
3. KAZUISTIKA
Tretí prípad je špecifický tým, že išlo o predisponovanú osobnosť. Mladý, 28-ročný muž nebol nikdy v minulosti chorý. Posledného pol roka pracoval ako obchodný manažér miestnej pobočky jedného nemenovaného obrovského hypermarketu. Udával, že do práce prichádza o 6. hodine ráno, je kompletne zodpovedný za bezproblémový chod hypermarketu, domov prichádza okolo polnoci. Voľný čas vôbec nemal, spánok trval cca 4 hodiny denne. K tomu pravidelné kontroly nadriadeného, ktorý mu údajne vyčítal aj drobné nedostatky spôsobom zaváňajúcim šikanou, stále mu zdôrazňoval, že ak nezvýši obrat obchodu, dostane výpoveď. Túto jar pacient ochorel na virózu s teplotami, takže by pracovnú záťaž nezvládol – preto si nechal vystaviť pracovnú neschopnosť. Prvý týždeň prespal 16 hodín denne, čo považoval za normálne vzhľadom na predchádzajúci spánkový deficit. “Chrípkové” príznaky však neustupovali ani po 2 týždňoch, pretrvávala nadmerná potreba spánku. Laboratórne vyšetrenia vrátane protilátok na rôzne vírusy, chlamýdie, borélie, hepatitídy boli v norme. Ako prvý som mu nasadil Stimaral, pretože v tomto prípade naštartovala únavový syndróm dlhodobá neúmerná psychická záťaž, viróza bola len bezprostredný spúšťací mechanizmus. Po 2 týždňoch udával muž potrebu spánku “len” 12 hodín denne, začal upadať do depresie a premýšľať nad tým, či sa jeho stav niekedy zlepší. Pridal som mu Korolen 3x denne 5 kvapiek a Drags Imun 3x denne 10 kvapiek, k tomu homeopatikum Kalium phosphoricum. Po ďalšom mesiaci bol už schopný takmer normálne fungovať, za ďalší mesiac si našiel inú prácu a ťažkosti ustúpili.
Z vyššie uvedených kazuistík vyplýva, že únavový syndróm, podobne ako iné choroby, na ktoré klasická medicína nemá zodpovedajúci liek, je priamo predurčený na komplexnú liečbu organizmu, stabilizáciu energetických dráh. Len treba dôkladným rozborom stanoviť, či je hlavnou príčinou vírusové ochorenie alebo psychické či fyzické vyčerpanie organizmu, a podľa toho nasadiť ten pravý prípravok Energy. Mne sa pri tomto ochorení osvedčil Drags Imun, Vironal, Korolen, Flavocel, Stimaral a King Kong.
MUDr. Vojtěch Togner
BAKTÉRIA – jednobunkový mikroorganizmus, ktorý má primitívnejšiu stavbu než bunky rastlín a živočíchov. Na rozdiel od vírusu obsahuje baktéria okrem dedičnej informácie (DNA) aj organely, ktoré umožňujú jej život a rozmnožovanie v priaznivých podmienkach nezávisle na hostiteľovi. Z veľkého počtu druhov baktérií len malá časť spôsobuje choroby u ľudí. Niektoré baktérie sú pre človeka prospešné (napr. laktobacil). K ľudským ochoreniam bakteriálneho pôvodu patrí napr. angína, väčšina zápalov pľúc, brušný týfus, tuberkulóza, hnisavé prejavy a i. Patogénna baktéria škodí organizmu rôznym spôsobom, napríklad pôsobením toxínov. Na rozdiel od viróz sú u bakteriálnych ochorení účinné antibiotiká.
Z “Praktického slovníka medicíny”,
vyd. Maxdorf, 2004
Deti. Naše najdrahšie poklady. Rodičia chcú pre nich len to najlepšie. Naozaj? Ako je teda možné, že najviac ochorení je v období predškolského veku? Vtedy by predsa mali byť naše deti najzdravšie. V tomto období sú endokrinné žľazy a pečeň najvýkonnejšie a dodávajú dieťaťu vytrvalosť, nevyčerpateľnú energiu a umožňujú dokonalú prirodzenú detoxikáciu. Veď si len spomeňte: kým vy ako rodičia po celodennom dni ledva “lapáte po dychu”, vaše dieťa... Škoda reči. Práve teraz chytilo druhý dych. Nie je to náhoda. Ich kosti by mali byť pevné ako mladý dub, zuby nezničiteľné ako slonová kosť, vlasy husté, bohaté a lesklé.
Imunita, naše perpetum mobile
Ale keď sa pozriete na malé telíčko zmietajúce sa v horúčke, neutíchajúcom kašli, zasoplené, bledé... Prečo? Kde sa stala chyba? Čo všetko vplýva na porušenie rovnováhy organizmu? Aká je jeho imunita? Ozaj, imunita. Čo to je? Je to náš “bodyguard”. Ochranca, ktorý pracuje 24 hodín denne, striehne, upratuje naše sliznice. Môžeme ho prirovnať k perpetu mobile. Jeho práca je dômyselne rozdelená. Na slizniciach upratuje a hneď začne boj s “nepriateľom”. Má aj svojho veliteľa, ktorý neustále prúdi v cievach a lymfe. Dokáže ticho a nepozorovane preniknúť do každej bunky a hľadá prišelca, ktorý by sa rád uchytil a hovel si bez práce. Taká bunka ho nachová a umožní mu vykonávať jeho aktivitu, ktorej spoločným menovateľom je heslo: Čím horšie pre hostiteľa, tým lepšie pre hosťa. A my sme veru najlepšími hostiteľmi pre mikroorganizmy z okolia. U nás majú koláče bez práce. Ako pomôcť imunite, aby neupadla do mikrospánku a rozoznala, čo má chrániť a čo ničiť?
Vnútorné a vonkajšie vplyvy
Najviac ovplyvní zdravie svojho dieťaťa matka. Placenta a pečeň plodu prebrala na seba detoxikáciu matky. Toxíny matky negatívne trápia ešte nenarodené dieťa. Ktorá mamička dobrovoľne siahne po vlastnej detoxikácii, keď sa cíti “zdravo”? Len tá, ktorá nemôže otehotnieť a netúži po hormonálnej liečbe. Zdravie dieťaťa sa začína v lone matky. Ale aj ostatní príbuzní odovzdajú určitý druh genetickej informácie, ktorá sa môže a nemusí prejaviť. Je tu určitá súhra vonkajších a vnútorných životných podmienok. Pri vonkajších prosí samo životné prostredie o pomoc. Exhaláty, výpary alebo ozónová diera určite odoberú z pozitívnej energie. Môžu v takom prostredí žiť mikroorganizmy? Hľadajú si bezpečný úkryt. Nájdu ho v našom organizme. Prečo niekedy áno, inokedy nie? Čo ešte? STRAVA. Denne do seba bez rozmyslenia tlačíme 5 bielych jedov: biela múka, biele mlieko, soľ, cukor a rafinované tuky. Dokonale zanášajú naše telo a ich využiteľná hodnota je zanedbateľná. Jediný efekt je, že stratíme tak pocit hladu, ale nič viac. Múka a mlieko sú cudzie bielkoviny. Naše telo musí teda vynaložiť dosť veľké úsilie, aby ich rozložil a zničil. Konzumujeme ich niekoľkokrát denne. Ešte sú nespracované a už prichádza nové sústo. Spracovanie je nedokonalé. Výsledkom je nadmerná produkcia hlienov, ktorá obaľuje akékoľvek sliznice. Bunky pod hlienovou vrstvou trpia. Viazne cirkulácia, prívod živín je zastavený. Bunka odumiera. A práve takéto zdevastované vlastné bunky sú najlepšou pochúťkou pre mikroorgamizmy (bacily, vírusy, plesne...). Zacítia príležitosť – a už sú na hostine.
Venujme čas deťom
Nastáva BOJ. Imunita verzus bacily. Kto asi vyhrá? Tento boj prehrala imunita. Bacily majú dostatok síl, lebo odumretých buniek pribúda a náš organizmus chradne. Výsledkom je choroba. Na akékoľvek ochorenie dieťa už v útlom detstve užíva antibiotiká. Prechodne nastáva zlepšenie, ale paradoxne je naša imunita oslabená. Musí sa spamätať zo “šoku” po liekoch. Ešte sa nestihla otočiť – a už je tu nová invázia bacilov. Oslabený organizmus nastúpil do škôlky, a... Vnútorné životné podmienky teda tvorí strava, lieky, prekonané ochorenia. Nad tým všetkým bdie mozog. Naše vedomie a podvedomie. Sprevádza nás stres. Nevedome ho prenesieme na naše deti, aj keď sa snažíme usmievať cez slzy. Negatívne emócie ako strach, úzkosť, napätie, zlosť, závisť akoby prichádzali samé. Netreba ich hľadať. Veľmi rýchlo vzbĺkneme. Dokonale tak zúžime svoje cievy a bunky, tkanivá a orgány nedostanú potrebnú energiu. Hladujú. Opäť len podporíme bacily. Naše deti majú úžasný inštinkt a šiesty zmysel a vycítia, čo nám nedá spávať. Nepriamo ich vlastne ako rodičia ohrozujeme a vystavujeme riziku ochorenia. Ich psychika pracuje oveľa rýchlejšie, ale nedokáže posúdiť závažnosť informácie a stres u malého dieťaťa je na svete. Ak na nich nemáme čas, spoločnosť im tvorí obrazovka (počítač, televízor). Zabúdame na pohybovú aktivitu. Nenechávajme všetko na škôlku a školu. Nepotrebujeme predsa posilňovať palec od myši na počítači alebo na diaľkovom ovládači od televízora. Ak ich už vytiahneme do prírody, zadýchajú sa. Nepodceňujme správne dýchanie. Používajme hlavný dýchací sval – bránicu. Nebadane premasíruje brušné orgány a podporí prúdenie pozitívnej energie. Aj nos máme na dýchanie. V hlbokom nádychu cez nos akoby ožili mozgové bunky a pocit duševnej pohody sa dostaví. A čo ešte? Smiech, spev alebo modlitba. Zrazu pocítite radosť a šťastie. Postupne sa vyrovnáva pozitívna energia a klesá negatívna.
Obranné línie organizmu
Dieťa ochorelo. Bežné príznaky sú nevoľnosť, horúčka (niekedy nemusí byť), zahlienenosť, vyrážka, zvracanie. Signalizujú, že v krvi je jed, pečeň nie je schopná neutralizovať toxíny a rušivá kyselina sa postupne vylučuje sliznicami a kožou. Kde zostávajú prirodzené obranné línie organizmu?
Črevo a tráviaci systém – 1. obranná línia organizmu. Priam by si zaslúžili medailu. Pevná a elastická trubica nedovolí prepustiť do cievneho systému všetko, čo sme boli schopní nahádzať do seba. Jej úctyhodná dĺžka je 9 metrov. Predstavuje akúsi chemickú rafinériu, ktorá spracováva potravu na bežiacom páse. Má určité zastávky, ktoré triedia, rozpúšťajú a ukladajú. Snaží sa využiť pre nás čo najviac potrebnej energie. Jej hlavná úloha spočíva v absorbcii energie z potravy, ktorú dômyselne plní tenké črevo. Sliznica a jej imunita, ak zistí viac škodlivých látok v potrave, urobí protiopatrenia. Je “inteligentná” a nechce škodiť. Pocítime hnačku, lebo nastáva vyprázdnenie škodlivého obsahu, alebo naopak zápchu. Nepustí škodliviny ďalej. Zasekne sa a stojí, ale hnilobné a kvasné procesy pokračujú a organizmus má prvé príznaky ochorenia v podobe nevoľnosti, bolesti hlavy, striedania nálad, neschopnosti sústrediť sa... Neprikladáme im v danej chvíli veľký význam. Až dovtedy, kým sa neobjavia príznaky zo strany pľúc. Pľúca a hrubé črevo tvoria pár. Obidvaja dodávajú energiu. Pľúca zo vzduchu, črevo z potravy. Nevhodné zloženie potravy vyvolá zahlienený organizmus. Pľúca sú vstupnou bránou infekcie. Hlieny z potravy akoby pľúcne alveoly upchávali a bacily sa množia a užívajú si. My kašleme, smrkáme a nemôžeme sa zbaviť infekcie. Zapojíme potné žľazy a škodliviny vylúčime potom. Ale čo na to koža? Ekzém, vyrážka. To nás asi trápi najviac, lebo na koži vnímame viac estetickú ako obrannú funkciu.
Boj s nepriateľmi
Pečeň – 2. obranná línia organizmu. Tvorí vnútorné prostredie organizmu. Je to chemická továreň a čistiareň. Neutralizuje toxíny a snaží sa vylúčiť ich žlčou preč. Ak nevládze, žlč dokáže v tenkom čreve pôsobiť ako “kyselina”. Objavia sa bolesti bruška, koliky, nafúknutie. Pečeňové testy sú v norme, ale my cítime určitý nepokoj organizmu.
Endokrinné žľazy – 3. obranná línia organizmu. Čo nezneutralizuje tráviaci systém, to sa snažia vylúčiť z organizmu endokrinné žľazy. Zapojí sa štítna žľaza. My sa potíme a toxíny sa odparujú kožou. Pri svojej obrannej funkcii je najviac osídlená bacilmi. Narušená bariéra – a infekcia je na svete. Aby štítna žľaza nebola v tom sama, pridá sa nadoblička a toxíny prefiltruje cez obličku. O tom, ktorá žľaza začne boj z toxínmi, rozhodne hypofýza. Malá veľkosťou, ale veľká významom. Náš organizmus to veľmi dobre vie a chráni si ju doslova ako oko v hlave.
“Boj s nepriateľom” sa odohráva na slizniciach. Za kvalitu zodpovedá slezina. Orgán imunity a krvotvorby. Má rada sladkú chuť. Naše deti jej ju poriadne doprajú. Ale nadbytok cukru je jed. Dostane slezinu do “mikrospánku”. Poklesne jej ostražitosť. Zabudne na sliznice v našom organizme a dopustí tak nadprodukciu hlienu. Hlien so správnym zložením tvorí súvislý priepustný povlak, v ktorom žijú lymfocyty a tvorí tak bariéru pre bacily. Nekontrolovateľná tvorba hlienu naopak vytvorí hlienové zátky, zničí prirodzenú imunitu a boj vyhrávajú mikroorganizmy.
Ako teda pomôcť vyhrať “vojnu” nad mikrooganizmami? Postupnou cielenou detoxikáciou už v detskom veku a následne posilnením imunity. Postupne využiť silu pentagramu. Regalen, Renol a Vironal. Dennodenné užívanie probiotík (Probiosan) so zelenými potravinami (Chlorella) patrí k zdravému životnému štýlu. Pred nástupom do kolektívu zohreje a pohladí imunitu Vironal. Dvakrát do roka na jeseň a jar posilní slezinu a ovplyvní zároveň kvalitu slizníc – a bacily nemajú šancu. Sila kapucínky väčšej zničí infekciu už na začiatku. Ak by dieťa ochorelo, prechodne zvýšenie Vironalu v častejších dávkach denne zrýchli obozretnosť a bojaschopnosť našich “bodyguardov”. Infekcia je preč a radosť zo života v očiach našich detí priam prekvitá. Kamaráti čakajú...
MUDr. Renáta Gerová
Ako vzniká rašelina?
Rašelina sa vrství z rastlinného materiálu, oby
čajne v bažinových oblastiach, kde je vďaka acidickým a anaeróbnym podmienkam obmedzený úplný rozklad rastlín. Je zložená prevažne z vegetácie mokrín: stromov, trávy, húb a ostatných druhov organických zvyškov, ako je hmyz a živočíchy. Za určitých podmienok (za neprítomnosti kyslíka) je rozklad spomalený natoľko, že archeológovia môžu tento materiál často využívať.Rašelina rastie vrstvu po vrstve, tak, ako sa materiál ukladá na seba, a stupe
ň rozkladu (alebo humifikácie) závisí najmä od zloženia a miery nasýtenia vodou. Rašelina, ktorá vzniká vo veľmi vlhkých podmienkach, sa akumuluje podstatne rýchlejšie a je menej rozložená než na suchších miestach. To umožňuje klimatológom použiť rašelinu ako indikátor klimatických zmien.Za správnych podmienok je rašelina najranejšou etapou v tvorbe uhlia. Vä
čšina nových rašelinísk bola vytvorená vo vysokých zemepisných šírkach po ústupe ľadovca na konci poslednej doby ľadovej asi pred 9 000 rokmi. Obyčajne rašelina rastie pomaly, asi milimeter ročne. Rašelina na svetových rašeliniskách bola vytvorená za 360 miliónov rokov a obsahuje 550 gigaton (Gt) uhlíka.www.cs.wikipedia.org
Detoxikácia organizmu
Humínové látky v humátových produktoch Energy – Cytosane a Cytosane Fomentum – majú schopnos
ť zvyšovať detoxikáciu tela prostredníctvom kože na princípe osmotického tlaku a gradientového spádu.Tento efekt sa dosiahne v
ďaka vysokému obsahu iontov viazaných v molekulách humínových látok. Vďaka tomu sa dá pomocou vonkajšej aplikácie humátových prípravkov vo forme zábalov alebo kúpeľov pôsobiť aj na zápalové procesy pod povrchom kože v hlbšie uložených tkanivových štruktúrach.Aj samotný povrch kože sa
čistí, prekrvuje, hojí a regeneruje, a to aj vďaka výhodnej kombinácii s kyselinou jantárovou. Humínové látky na povrchu kože majú adstringentný (sťahujúci) účinok a pôsobia výrazne protizápalovo.Koža je významný detoxika
čný orgán tela. Spolu s hrubým črevom a pľúcami sa podieľa na odstraňovaní odpadových látok z vnútorného prostredia. Pľúca, hrubé črevo a koža sú hlavnými orgánmi nešpecifickej imunity. Na ich povrchu sa teda nielen vytesňujú odpadové nepotrebné látky, ale prichádza aj interakcia a boj s patogénnymi organizmami. Ak sú tieto orgány veľmi zaneprázdnené vylučovaním, ich imunitná funkcia je oslabená a patogény môžu jednoduchšie preniknúť do tela. Koža má oproti črevu a pľúcam oveľa menší povrch (cca 2 m2) a pomáha telu zbavovať sa tých odpadových látok, ktoré sa z nejakého dôvodu neodstránili črevnou cestou. Čistota kože teda často vypovedá o stave hrubého čreva a naopak. Podporením vylučovacích schopností kože je možné výrazne pomôcť celkovej detoxikácii vnútorného prostredia tela.Vstrebávanie látok
Koža však nie je len vylu
čovacím orgánom. Medzi kožou (popr. sliznicou) a obkladom alebo kúpeľom sa vymieňajú látky – biologicky účinné látky sa resorbujú a odpadové látky spolu s potom zase naopak odchádzajú von z tela. Koža má schopnosť resorbovať predovšetkým cenné minerály a stopové prvky a aj niektoré humínové látky s nižšou molekulovou hmotnosťou. Vstrebané látky zlepšujú kvalitu kože a slizníc, pôsobia protizápalovo a podporujú ich hojenie. Významné je pôsobenie humínových látok na vaginálnu sliznicu, kde sa uskutočňuje resorpcia v oveľa väčšej miere než v prípade kože. Humátový kúpeľ súčasne normalizuje hodnotu pH a vďaka tomu podporuje prirodzené mikrobiálne osídlenie vaginálnej sliznice.Mgr. Tereza VIKTOROVÁ
(PD Humátov)
Zloženie humínových látok
Humínové látky sú štrukturálne ve
ľmi zložité vysokomolekulárne (humínové kyseliny) a nízkomolekulárne (fulvokyseliny) organické molekuly, ktorých presný popis doposiaľ nie je známy, hoci je predmetom skúmania už 100 rokov. Na štúdium štruktúry humínových látok ako koloidov sa totiž nedajú použiť bežne používané metódy pri štúdiu organických zlúčenín. Ďalej, humínové látky sú za vhodných podmienok schopné meniť svoju štruktúru, čo je dôležitá súčasť pôdotvorných procesov a dôvod, prečo sa nedá rozlíšiť ostrá hranica medzi humínovými a fulvovými kyselinami, hlavnými predstaviteľmi týchto látok.Mgr. Tereza VIKTOROVÁ
(PD Humátov)
Ako podáva
ť Energy zvieratámBylinné koncentráty
Prípravky vo forme kvapiek sa dajú podáva
ť priamo kvapkadlom do tlamy. Podáva sa pomerne malé množstvo, takže napríklad u mačky je možné nakvapkať ich na labku a mačka si ich pri čistení oblíže. U väčších zvierat sa dá tekutina natiahnuť do injekčnej striekačky bez ihly (dá sa kúpiť v každej lekárni alebo zdravotníckych potrebách) a potrebné množstvo prípravku vstreknúť medzi zuby do tlamy zvieraťa. Ak je zviera priveľmi agresívne, odporúča sa nakvapkať prípravok na maškrtu alebo ho ukryť do maškrty úplne. Zvieratá sú inteligentnejšie, než si chceme pripustiť, a preverujú si každú potravu. Preto je dobré podať najprv iba dobrotu, a až potom tú “ošetrenú prípravkom Energy”. Väčšina zvierat si však veľmi dobre privykne na používaný prostriedok Energy, niekedy si ho zvieratá dokonca sami vyžadujú. Fytovet sa vždy podáva do napájacej vody. V takom prípade je nevyhnutné podať minimálne množstvo vody, aby sa Fytovet spotreboval v potrebnej dávke, a až potom podáváme vodu ad libitum (podľa ľubovôle).ŽELATÍNOVÉ KAPSULY
Želatínové kapsuly sa dajú aplikova
ť zvieraťu rovnakým spôsobom, ako sa podávajú bežné tablety. Vložíme ich čo najďalej do tlamy a pohmatom na krku kontrolujeme, či ich zviera prehltlo. Aby sa lepšie kĺzali, je vhodné namočiť ich na chvíľu do vody. Šetrnejším a výhodnejším spôsobom je opäť ukryť kapsulu do maškrty. Postupovať môžeme rovnako ako u kvapiek (viď vyššie). Zviera však nesmie vidieť, že kapsulu do maškrty ukrývate. Nepodceňujte ich! V prípade malých zvierat nie je možné podávat celé kapsuly. Preto je dobré zmäkčiť na chvíľu želatínovú kapsulu vo vode, nožom odrezať jej špičku alebo urobiť do nej špendlíkom dierku a prstami vytlačiť potrebné množstvo prípravku do krmiva alebo na maškrtu. V prípade Cytovetu sa dá kapsula roztvoriť a prášok vysypať do vody. Dá sa potom podávať v napájacej vode. Jednu celú kapsulu Cytovetu môžeme raz denne podať aj zvieraťu s hmotnosťou pod 10 kg.
Postup pri Imunovete
Samostatnou kapitolou je prípravok Imunovet. Má silné zvieravé ú
činky a zvieratá môžu mať problémy s nevhodnou chuťou. Prijateľnou formou je sirup, ktorý sa nedá vytvoriť priamo vo výrobe, pretože Imunovet má dobré účinky na hojenie vonkajších rán a v podobe sirupu by toto využitie nebolo možné. Stačí vyrobiť hustý sirup z cukru a vody (1:1) a nakvapkať do neho potrebné množstvo Imunovetu. Na 10 ml sirupu dávame 2 kvapky Imunovetu. Podľa veľkosti zvieraťa podávame v ml (injekčnou striekačkou bez ihly do tlamy) alebo po kvapkách. Je lepšie pripraviť sladký sirup čerstvý alebo ho prevariť a nechať v uzavretom pohári na opakované použitie.
Regavet
Regavet je bioinforma
čný veterinárny prípravok určený na harmonizáciu zažívacieho systému a metabolizmu. Je vhodný pre každý druh zvieraťa. Regavet podávame zviaratám najmä pri poruchách trávenia, zvracania, črevných a žalúdočných infekciách (pokiaľ sa ťažkosti obmedzujú len na zažívací trakt, inak je v týchto prípadoch vhodnejší Virovet), pri pečeňových a žlčníkových ťažkostiach.Regavet ve
ľmi dobre pôsobí pri intoxikáciách rôzneho pôvodu (vrátane bakteriálnych toxínov), kde je vhodné kombinovať jeho podávanie s prípravkom Cytovet. Regavet sa osvedčil aj pri začínajúcom šedom zákale očnej šošovky. Pri striedaní s prípravkom Renovet pôsobí na zmiernenie alergických prejavov. Regavet má u zvierat pozitívny vplyv na problémy so srsťou, ktoré sú sprevádzané suchými ekzémami. Tu treba byť opatrný, lebo sa môže objaviť reverzná reakcia. Preto v týchto prípadoch začíname na dolnej hranici odporúčaného dávkovania, 1x denne. U ekzémov je vhodné pripraviť terén pre Regavet prípravkom Renovet. Nikdy sa však nemôžu podávať súčasne! Najprv 2 až 3 týždne Renovet, minimálne 1 týždeň urobiť prestávku a následne 2 až 3 týždne podávať Regavet. Prípadné zvýšené vypadávanie srsti je známkou očisty tela (napr. ťažké kovy sa vylučujú aj srsťou). Nie je dôvod na obavy. Zvieraťu narastie srsť nová a zdravá.Má váš domáci milá
čik tráviace ťažkosti?Na Silvestra dajte psíkom Etovet
Ochorenie nervového ústrojenstva
Na nervové poruchy spôsobené infekciou musíme pôsobi
ť tak, že najprv eliminujeme infekciu, a až potom upravujeme funkcie nervového systému. Väčšinou je však v týchto prípadoch čas neúprosný. Riešením je podávanie prípravku na infekciu a súčasne Korovetu. Ten znižuje intenzitu zápalu, pôsobí proti infekčným opuchom a aktivizuje relaxačnú fázu nervových vzruchov. Na prekonanie prvotnej akútnej fázy ochorenia je na regeneráciu nervového systému najvhodnejší Gynevet. Podporuje reparovanie narušených, ale ešte živých nervových buniek, eliminuje ich tukovú degeneráciu. Na obnovenie medzibunkových spojení medzi nervovými bunkami je dobre vyskúšaný Etovet. Podporuje ukladanie do trvalej pamäti, eliminuje chaotické správanie mozgových centier, stimuluje patologicky utlmené centrá. Gynevet zároveň s protiinfekčnými prípravkami regeneruje zápaly nervov a redukuje bolesti, ktoré vyvolávajú. Lokálne pôsobí proti bolesti zvonka aplikovaný Audivet.Epilepsia
Je zvláštnou kapitolou, pretože môže ma
ť viac príčin. Bohužiaľ, v prevažnej väčšine prípadov sa nedajú veľmi dobre odhaliť. Veľmi dobre pôsobí na epilepsiu Korovet, ktorého účinok sa dá posilniť súčasnou aplikáciou Fytovetu. Ak zviera používa antiepileptiká, ich podávanie treba postupne redukovať v závislosti na zlepšovaní stavu. Podľa našich skúseností sa asi v 50% prípadov dá podávanie antiepileptík odbúrať úplne. Samozrejme, záleží na príčine epilepsie. Určitou pomocou je zmeranie zvieraťa Supertronicom a otestovanie najvhodnejšieho prípravku. Je to však metóda priveľmi náročná a u zvierat sa dá používať len výnimočne.Správanie zviera
ťaJe možné ovplyvni
ť len patologické odchýlky v správaní. Nedá sa ovplyvniť vrodená agresívnosť alebo iná, dedične zakódovaná porucha správania. Etovet poskytuje najlepšie výsledky. Tlmí reaktivitu na hluk, streľbu, silvestrovské petardy. Zlepšuje schopnosť koncentrácie, preto pôsobí na zmätenosť, unáhlenosť, neposlušnosť, prílišnú reaktivitu. Podporuje ukladanie informácií do trvalej pamäti, preto je vhodným doplnkom pri výcviku zvieraťa. Zároveň pôsobí na mobilizovanie energie v tele a usmerňuje túto energiu na výkon. Dlhodobé poruchy správania spôsobené starnutím zvieraťa sa dajú riešiť podávaním humánneho Geriatrimu, ktorý dlhodobo zlepšuje kondíciu, prostredníctvom produkcie serotonínu pomáha za svetla dobrej nálade a pomocou produkcie melatonínu za tmy dobrému spánku.MVDr. Lubomír CHMELA
Ř, Ph.D.Existencia živého organizmu je podmienená zachovaním integrity všetkých dejov, ktoré v
ňom prebiehajú. Všetky funkcie musia byť dokonale zladené v dynamickej rovnováhe zvanej homeostáza. Na udržanie harmónie slúži komplexný systém úzko spojených nervových, endokrinných a imunitných mechanizmov.Imunitný systém možno považova
ť za sústavu, ktorá pomocou svojich zložiek informuje organizmus o zmenách vnútorného prostredia vyvolaných vonkajšími a vnútornými faktormi chemického, fyzikálneho, biologického a u vyšších živočíchov aj psychického pôvodu, ktorá tak zabezpečuje imunologický dohľad zodpovedný za udržanie identity jedinca, a tak za uchovanie individuálneho života. Poruchy regulácie imunitnej odpovede môžu znamenať závažné nebezpečenstvo, ktoré môže byť príčinou vzniku viacerých ochorení.V populácii narastá po
čet ochorení, pri ktorých sa ukázala spojitosť so zmenami imunity. Niektoré z nich, tzv. imunodeficitné stavy, pri ktorých je obranyschopnosť podstatne znížená, dovoľujú jednoduchší vznik infekcií, väčšie riziko vypuknutia malígnych procesov a alergických stavov. Imunológovia, v súčasnosti sa tiež intenzívne zaoberajúci hľadaním prepojenia medzi nervovými a imunitnými procesmi, dochádzajú k novým poznatkom, že narušenie imunity vplyvom emocionálnych, stresových stavov alebo psychických porúch, môže byť jednou z príčin chorôb, o ktorých sa doteraz myslelo, že nemajú dočinenia s imunitným systémom. Ako príklad môžeme uviesť hypertenznú chorobu, vredovú chorobu žalúdka, artériosklerózu ale rovnako aj diabetes melitus. Tak sa postupne objavuje veľká roľa imunity pri rozvoji mnohých ochorení. Otázkou je, ako poruchám obranyschopnosti čeliť a ako možno v záujme zníženia chorobnosti a úmrtnosti populácie zasahovať do týchto mechanizmov.Okrem odstránenia vplyvu faktorov vonkajšieho prostredia, ktoré negatívne zasahujú do imunity (zne
čistené životné prostredie s pôsobiacimi toxickými látkami, nadbytočná spotreba liečiv s imunosupresívnymi vlastnosťami), zlepšovania životosprávy a s tým spojenými protistresovými opatreniami a skvalitnením výživy, sa naskytuje možnosť, určitými látkami priamo obnovovať zmenené a narušené obranné reakcie.Existuje celý rad látok, ktoré sú schopné priaznivo pôsobi
ť na imunopatologické deje. Tieto látky reštaurujúce obranné reakcie nazývame imunostimulačné, a sú prostriedkom pozitívnej imunomodulačnej liečby. Do skupiny imunostimulácií môžeme zaradiť tak látky endogénneho pôvodu a syntetického charakteru, ako aj v poslednom období v strede záujmu stojace látky pôvodu prírodného.Použitie látok nachádzajúcich sa v prírode sa odôvod
ňuje nielen empiricky podloženým stáročným používaním v ľudovom liečiteľstve, ale aj moderne klinicky zistenými účinkami týchto látok, ktorých najväčším kladom oproti syntetickým látkam je relatívne nižší výskyt nežiaducich účinkov a komplexnosť pôsobenia. Už niekoľko desaťročí sa vie, že mnohé makromolekulárne látky, ktoré sú zložkou bunkových stien mikroorganizmov, húb a lišajníkov, zreteľne podnecujú imunitnú odpoveď. Patria medzi ne lipopolysacharidy, peptidoglykány, chitíny, mannány a glukány. Jeden druh glukánov – energíny, vyvinuté Energy sú súčasťou každého prípravku Pentagramu.Základné imunofarmakologické aktivity energínov sú nasledovné. Dokázalo sa, že zlepšujú všetky stavy spojené so zníženou obranyschopnos
ťou, napr. pri leukopénii a po imunosupresívnej liečbe. Majú vynikajúce účinky antitumorové, aj pri prevencii karcinogenézy. Energíny taktiež výrazne zvyšujú odolnosť proti bakteriálnym, vírusovým, fungálnym a parazitickým infekciám.(red)
Nádcha na tri dni
S nástupom chladných mesiacov sa deti opä
ť stretávajú s vírusmi a baktériami, ktorým sa vo väčších kolektívoch skvele darí. Myslím, že aj jesenný návrat ku každodenným povinnostiam nie je pre každého žiačika vždy potešením, a tak detské telo zareaguje po svojom – chorobou. Moja dcéra si ju “privodila” hneď na začiatku nového školského roka. Neprestávajúce kýchanie a plný nos veštili poriadnu nádchu. Preto som jej dala Artrin, aby si ho natierala pod nos, na čelo a lícne kosti (kde sú vedľajšie nosné dutiny a nádcha sa v nich rada drží). Aj na oblasť spánkov, pretože ju bolela hlava. Našim deťom Artrin príjemne vonia, sú naň zvyknuté, tak ho dcéra používala svedomito niekoľkokrát denne. Viem, že liečená nádcha trvá týždeň a neliečená 7 dní, ale s Artrinom to boli iba tri dni.MUDr. Kate
řina HIMMELOVÁ,Vaše listy na tému
zverejnené na tejto strane odme
ňujeme poukážkou na produkty podľa vlastného výberu autora. S tou si vo svojom Klube alebo Konzultačnom centre Energy môžete vyzdvihnúť jeden výrobok zo základného Pentagramu alebo z infokozmetiky.Mätu pozná asi každý pre jej príjemnú mentolovú vô
ňu a chuť. Je jednou z najstarších liečivých bylín. V našich oblastiach sa mäta používala od stredoveku, archeologické výskumy však dokazujú liečebné použitie mäty už pred desaťtisíc rokmi!Mäta patrí do rodiny hluchavkovitých, a tak rastie prakticky všade. Je známych viac než 15 druhov mäty. Okrem tej najznámejšej – piepornej, je aj mäta vodná, klasnatá, ku
čeravá, dlholistá, atď. Slovo mäta má korene v gréckom minthe (v gréckej mytológii je Minthe víla vtelená do rastliny mäty). V Strednej a Južnej Amerike je mäta známa ako hierbabuena, teda “dobrá bylina”.Menthy sú aromatické, vytrvalé byliny s bielymi kvietkami. Ako správne hluchavky majú podzemné a nadzemné podzemky a vztý
čené, vetvené stonky s tmavými listami. Darí sa im vo vlhšom prostredí. Môžu dorásť aj do výšky 120 cm a dosť sa šíriť, niektoré druhy sú viac invazívne a neodporúča sa miešať ju s inými rastlinami. Inak je mäta dobrý spoločník ostatných rastlín – obsahuje totiž veľké množstvo prírodných pesticídov a odrádza nimi škodcov, ako sú komáre, osy, sršne, mravce a šváby. Ak vysadíte rastlinky mäty v blízkosti dverí, nepustí do domu mravce. Mäta rastie rýchlo a s trochou starostlivosti jej budete mať na domáce použitie viac než dosť. Lístky môžete žať kedykoľvek. Čerstvé lístky mäty použite okamžite alebo uložte na pár dní v plastikových vreckách do chladničky. Zaujímavý spôsob uschovania je aj v kockách ľadu. Sušené lístky mäty by mali byť uložené vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a tmavom mieste. Doma si potom kedykoľvek môžete sami, okrem mätového čaju, pripraviť aj mätový olej, mätové bonbóny dobré proti kašľu a pri nachladnutí, mätový likér, sirup, omáčku, tinktúru na obklady, kloktadlo a samozrejme aj osviežujúci a mierne afrodiziakálny mätový kúpeľ.Kulinárske použitie
Mäta má príjemnú, sviežu, sladkastú chu
ť s charakteristickou chladnou “dochuťou”. V kuchyni Stredného východu sa mäta používa do jahňacích pokrmov, v anglosaských krajinách je obľúbená mätová omáčka a mätové želé. Mäta je nevyhnutnou súčasťou čaju Tuareg (populárny čaj zo severnej Afriky a arabských krajín) a alkoholických nápojov, napríklad mojita.Mätová silica – mentol – je so svojou charakteristickou mentolovou vô
ňou a chuťou najstaršia, najviac používaná a najpopulárnejšia príchuť cukroviniek: žuvačiek, dezertov, bonbónov, čokolády, zmrzliny a nápojov (mätová malinovka sa pila už v starej Sýrii).Lie
čivé účinkyV starom Ríme sa mäta odporú
čala študentom na osvieženie mysle – posilňuje totiž celú nervovú sústavu. Najväčšie uplatnenie má však mäta pri všetkých druhoch tráviacich ťažkostí: tlmí a odstraňuje kŕče, zmierňuje nadúvanie a povzbudzuje vylučovanie tráviacich štiav a žlče. Pomáha proti žalúdočnej nevoľnosti pri stavoch po opici, zastavuje zvracanie, lieči koliky a choroby čriev, zlepšuje chuť do jedla, utišuje bolesti pri podráždenom žlčníku alebo žlčových kameňoch. Mätový čaj je silné diuretikum. Pôsobí aj dezinfekčne – silná, ostrá chuť a vôňa mätového čaju má blahodarný vplyv pri nachladnutí. Dá sa použiť aj ako upokojujúci a chladivý prostriedok na kožu po uštipnutí hmyzom alebo spálení. V silnejšej koncentrácii spôsobuje mentol na koži až miestne znecitlivenie. Už počas stredoveku sa sušená mäta používala na bielenie zubov. Mentolový éterický olej (40–90%) je aj dnes zložkou mnohých kozmetických prípravkov od osviežovačov dychu, antiseptickej ústnej vody a zubnej pasty až po šampóny a parfumy.Aromaterapia
Mentolová silica je ve
ľmi populárna aj v aromaterapii. V starom Grécku užívali mätu aj takto: roztrúsila sa po podlahe a s krokmi obyvateľov sa jej osviežujúca vôňa šírila po celom dome. Dnes sa na aromaterapiu viac používa priamo éterický olej. Veľmi dobrá je kombinácia mäty s ďalšími liečivými rastlinami. Posilňuje preventívne pôsobenie lipového čaju, spolu so saturejkou pomáha pri impotencii a frigídnosti, s rozmarínom zlepšuje telesnú a duševnú kondíciu. Olej sa používa na inhaláciu pri zahlienení, nádche, kašli, zápale priedušiek a nosných dutín. Potierame ním čelo pri bolestiach hlavy a migréne, miesta postihnuté reumatizmom, pomliaždeniny a ekzémy. Vnútorne (1–3 kvapky do pohára vody) sa dá olej požiť pri zlom trávení a vetroch.Blahodarné ú
činky mäty môžeme veľmi dobre využiť vo vianočnom čase – či už nás z veľkého množstva jedla trápi trávenie alebo nachladnutie z “hroznej” zimy, alebo potrebujeme len osviežiť myseľ od všetkého toho slávnostného zhonu. Dajme si mätu.Mgr. Vladimír VONÁSEK
Pred Štedrým d
ňom ho vyberieme z pivnice, možno trochu oprášime a postavíme na svoje miesto. Betlehem. Stal sa symbolom Vianoc a ten náš, domáci, v nás vzbudzuje pocit čohosi dôverne známeho. Či už je zdedený po babičke, vyrezávaný z dreva alebo vyrobený z akéhokoľvek iného, možno aj modernejšieho materiálu.Pred nieko
ľkými storočiami však bolo všetko inak! Predstavte si krivolaké stredoveké ulice, ktorými ide zvláštny sprievod ľudí. Keď k nim prídete bližšie, všimnete si, že hlavnými postavami sú Jozef, Mária, ale aj proroci, apoštoli, niekedy aj Traja králi. Zatiaľ čo dnes sa kocháme pohľadom na betlehem v teple a pohodlí nášho domova, kedysi sa výjavy spojené s príbehom o narodení Ježiška odohrávali na uliciach alebo v kostoloch.Prvenstvo živých betlehemov sa pripisuje slávnemu a nám z histórie známemu svätému Františkovi z Assisi, na ktorého popud sa prvý príbeh s biblickou tematikou odohrával v jaskyni poblíž talianskeho mesta Grecci. Živé výjavy sa ve
ľmi skoro stali v kresťanskom svete nesmierne populárne. Postupom času sa z náboženských scén stávala ľudová zábava, a tak v 15. storočí cirkev usúdila, že živé betlehemy nezodpovedajú celkom jej predstavám, a zakázala ich. Súčasne so sprievodmi postupne vznikali aj statické kostolné betlehemy, za ich prvých predchodcov sa považujú jasličkové oltáre a skrine. Tradícia betlehemov sa postupom času presunula aj do domovov, figúrky jednotlivých postáv vyrezávali ľudia najčastejšie z dreva alebo sa vyrábali z iného trvácneho materiálu. Azda s výnimkou Anglicka, kde kedysi patrilo k vianočnej tradícii pečenie koláča, ktorý symbolizoval jasličky. Vydržal do slávnostnej večere a potom poslúžil ako vynikajúci dezert pre maškrtných stravníkov.Pantomimické výjavy však svojim spôsobom existovali aj na
ďalej, o 300 rokov neskôr sa tieto sprievody s Jozefom a Máriou na čele dostali až na americkú pevninu (zásluhou nemeckých prisťahovalcov). V niektorých častiach sveta dodnes sprievod ľudí dodržiava vopred daný scenár: Jozef s Máriou putujú od domu k domu, hľadajú úkryt, miestni ľudia ich jeden po druhom odmietajú a nechcú im poskytnúť prístrešie.V Taliansku sú napríklad živé betlehemy stále ve
ľmi obľúbené, najmä na Sicílii. Dokonca sa vysielajú aj v televízii. Dej je zasadený do 19. storočia a verne imituje život prostého ľudu.Každý z nás má o betleheme tak, ako ho poznáme, určitú predstavu. Nezabúdajme však, že čo kraj, to iný mrav, a pre betlehemy to samozrejme platí tiež.Napríklad v Kolumbii býva betlehem ve
ľmi velkorysý, často znázorňuje celé mestečko so svojimi obyvateľmi. Mária a Jozef vyzerajú ako jednoduchí dedinčania. Mária je zahalená do dlhej šatky, akéhosi plédu, a zdobí ju klobúk. Jozef má na sebe pončo. Pikantné je, že Ježiško v kolumbijskom poňatí máva veľmi často podobu Európana s talianskymi rysmi. Talianskemu variantu sa hovorí “presepe” a ako materiál na zhotovenie betlehemu sa používa aj materiál z mora alebo olivové drevo. V Číne a Japonsku nosia postavy historické odevy a kulisy majú orientálny ráz. Poľskou špecialitou je betlehem zasadený do architektonického jadra mesta Krakov.Ke
ď v tomto roku opäť vezmete do ruky váš domáci betlehem, aby ste ho možno trochu bezmyšlienkovite postavili tam, kde ste zvyknutí, vedzte, že je to jeden z vianočných symbolov, ktorého história je nielen veľmi zaujímavá, ale aj bohatá a pestrá.Ing. Miloslava MARTÍNKOVÁ
BUDE VÁS ZAUJÍMA
ŤAký jedálny lístok mala Svätá rodina? Ak v
ďaka archeologickým nálezom a dochovaným informáciám vieme, čím sa kedysi živili veriaci Židia, poznáme aj odpoveď na otázku, čo jedla Mária, Jozef a Ježiško.Z poh
ľadu dnešných lekárov sa Svätá rodina stravovala veľmi zdravo, skladba ich jedálneho lístka sa nápadne podobá tak veľmi odporúčanej stredomorskej strave. Základný pilier tvorila najmä zelenina. Mäso si chudobní dopriali málokedy, a obyčajne sa iba varilo. Zatiaľ čo kuratá patrili k nedostupným surovinám, holúbätá boli naopak lacné. A bravčové mäso? To bolo tabu. Základ jedálneho lístka nemajetných veriacich Židov tvorili predovšetkým cereálie a strukoviny. Rýb bol dostatok, ale pretože sa rýchlo kazili, konzervovali sa buď solením, alebo sa sušili. Soľ sa odparovala z mora, našťastie sa ňou nemuselo šetriť. Aj iného korenia, napríklad rasce, koriandra, majoránky a mäty, bol dostatok. Ale ak milujete škoricu, asi by vám pri dobovom stole chýbala – škorica bola dosť drahá, takže sa s ňou šetrilo. Ľudia jedli rukami, chlieb smeli nalámať, ale nie krájať. Na tanier patril aj hmyz, ako napríklad kobylky alebo cvrčkovia. Aj keď slovo tanier nie je celkom namieste, pokrm sa často servíroval na skyve chleba. S výnimkou surového mäsa.Ra
ňajky mávame my, Stredoeurópania, pomerne rozmanité. Ak by ste sa vďaka “stroju času” ocitli pri spoločnom stole s Máriou, Jozefom a Ježiškom, museli by ste byť vďační hneď ráno za chlieb namočený v olivovom oleji alebo vínnom octe. Je na vás, nakoľko lákavá je táto predstava!A vedeli ste, že Židia naj
častejšie pili mlieko a vodu? Víno, samozrejme, tiež, a nielen lisované z hrozna; ako surovina slúžili aj granátové jablká alebo ďatle. Práve ďatle, figy, granátové jablká, grepy, marhule či jablká patrili k obľúbeným sladkým pochúťkam. Namiesto sladidla dobre poslúžila ovocná šťava. A aj med.Hoci by vä
čšina z nás dnes určite otáľala, či sa zakusnúť do sarančov, zatiaľ čo na bravčovom mäse si pochutnávame bez výčitiek, môže nás potešiť, že keby nás Svätá rodina pozvala k stolu, určite by sme neodišli hladní, ale sýti. Navyše s pocitom, že pre svoje zdravie sme urobili niečo prospešné.Ing. Miloslava MARTÍNKOVÁ
Vzájomne sa dotýka
Rok sa opä
ť stretá s rokom a prišiel čas na chvíľu sa zastaviť, zhodnotiť ten starý a nastaviť si ciele toho nového.Azda každý rok si želáme, aby sme mali viac
času na svojich blízkych. Aby sme mali viac času na seba, aby sme aspoň trochu spomalili. No svet akoby sa stále rýchlejšie krútil, akoby nás sám nabádal byť lepšími a rýchlejšími. Som veľmi rád, že za posledné obdobie, ktoré rozhodne nebolo najľahšie, si môžeme povedať, že to, čo sme si sľúbili, sme aj dodržali. S odchádzajúcim rokom ako riaditeľ spoločnosti Energy hrdo konštatujem, že sme ho zvládli tak, ako sme si predsavzali. K zákazníkom sme stále bližšie, myšlienka Energy, myšlienka zdravia ako životnej filozofie, čoraz viac rezonuje v mysliach ľudí. Slová vďaky za návrat k zdraviu zaznievajú v našich Kluboch alebo redakcii čoraz častejšie.To je vec, ktorá nás posúva vpred. Každá pochvala kvality našich produktov
či skúsenosti našich odborných poradcov nás posúvajú ďalej a nedovoľujú nám spomaliť. Možno preto ani tak nevnímame rýchlosť času, ktorý, ako sa zdá, je neúprosný. Ak by som sa mal rozhodnúť, čo vo mne osobne zanechalo najväčší dojem za uplynulý rok, tak sú to asi šťastné mamičky, ktoré vďaka nášmu Gynexu majú svoj príbytok o niečo plnší. Veď čo už môže byť krajšie, ako keď na tento svet prinesiete nový život? Zázrak stvorenia sa opakuje vo svojej nenapodobiteľnej kráse, aby nám pripomenul, aký obrovský dar je život. Prežiť ho v zdraví, šťastí a najmä v láske je to najkrajšie želanie, aké môžeme vysloviť. Nebudem teda vám, “Energystom”, ani ja želať nič iné. Tento krát si ani nesľúbime, že občas spomalíme, pretože v tomto rýchlom svete to asi ani nejde. Každý z nás, ktorí šírime medzi ľuďmi zdravie a lásku, máme vlastne povinnosť voči ľuďom okolo nás – nespomaliť.V poslednom období sa venujeme najmä dotykom, dotykovej terapii, pretože aj dotyk lie
či, ak sa dokážeme správne a s láskou dotknúť. Nuž, pripojte na Vianoce k vianočnému želaniu aj objatie, manželke či manželovi alebo partnerom venujte aj malú masáž. Uvidíte, že vás to ešte viac zblíži.Nedá mi, aby som necitoval najvä
čšieho básnika divadla Williama Shakespeara, ktorý azda v najkrajších hrách všetkých čias vložil svojim postavám do úst tieto slová: “V rukách, v dlaniach sa skrýva vrúcna oddanosť, v stisku rúk máš svätých bozkov dosť. Čo modlitba rúk vrúcne z nebies prosí, to dotykom, ktorý s láskou sa dotýka, do srdca získavaš. Aj tisíc pohľadov aj tisíc slov jedným objatím nahradíš.”Prežite krásne Vianoce, s otvoreným srdcom privítajte nový rok, po
čúvajte svoje srdce, ktoré k vám hovorí, aby ste sa mali radi. Myslite na svoje zdravie a buďte príkladom pre svoje okolie. Nezabudnite: tam, kde ste vy, je aj váš svet.Jozef
Černek,Neodmyslite
ľnou súčasťou vianočnej výzdoby je okrem typického vianočného stromčeka aj imelo. Imelo biele (Viscum album) je vždy zelený poloparazitický stromový ker. V korunách stromov tvorí košaté trsy niekedy až s metrovým priemerom. Listy má protistojné, kožovité so žltozelenou farbou. Imelo je charakteristické svojimi bielymi plodmi, tzv. nepravými bobuľami s lepkavým oplodím.Táto rastlina je pôvodná v Európe, severnej Afrike a v strednej a západnej Ázii. Na Slovensku rastie takmer na celom území, niektoré exempláre dosahujú vek až 70 rokov. Aj ke
ď sa imelo už odpradávna považuje za liečivu rastlinu, neodporúča sa zbierať, pretože je jedovaté. Na záver ešte niečo zaujímavé. V čase Vianoc imelo predstavuje symbol šťastia a lásky. Bozkávanie pod imelom je oveľa starší zvyk, ako sa zdá. Už v starej Británii bolo posvätnou rastlinou druidov.Mgr. Miroslava Malovcová, PhD.
BEZLEPKOVÉ VIANOCE
Moje deti neposedia, stále chcú nie
čo robiť. V predvianočnom období prišli s nápadom vykrajovať a zdobiť cukrovinky. Dlho som hľadala ten správny recept, všetky dostupné návody totiž používali hladkú múku. Ktorá bezlepková sa jej najviac podobá? Až som siahla po kuchárskej knihe z roka 1964. Vyriešila sa moja dilema. Dočítala som sa v nej, že na medové perníčky je najvhodnejšia chlebová múka. A tak sme sa spoločne pustili do práce. Pečie celá rodina, kuchyňa vonia vanilkou a škoricou, z rádia hrajú koledy, v ovzduší je cítiť lásku a pozitívnu energiu.Viano
čné perníčky600 g bezlepkovej múky (400 g MIX B + 200 g FARINY – zmes kukuri
čnej múky a kukuričného škrobu), 200 g cukru, 3 vajcia, 200 g medu (tekutého), 100 g masla, 100 g mletých orechov, 1/2 balíčka prášku do pečiva, 1 čajová lyžička mletej škorice, 1 čajová lyžička nastrúhanej citrónovej kôry, klinčeky, aníz, badyán – zomleté na mlynčeku na mak alebo roztlčené v mažiari (1 čajová lyžička).Múku, prášok do pe
čiva, cukor, mleté orechy a korenie premiešame, pridáme vajíčka, med a maslo a vypracujeme tuhé cesto, ktoré dáme do chladničky odpočívať na 12 hodín (najlepšie do druhého dňa). Cesto vyvaľkáme a formičkami vykrajujeme rôzne motívy. Kladieme na pekáč, na ktorom máme papier na pečenie. Potrieme rozšľahaným vajíčkom a pečieme v elektrickej rúre 10 minút pri 200 °C. Vychladnuté tvary zdobíme podľa fantázie bielkovou, čokoládovou alebo inou polevou.Bielková poleva: 1 bielok š
ľaháme, postupne pridávame práškový cukor (120 g) a pár kvapiek citrónu. Polevu dáme do igelitového vrecka, urobíme malú dierku a zdobíme. Perníčky môžeme posypať aj čokoládovou alebo farebnou ryžou.Linecké cukrovinky
700 g bezlepkovej múky (Fariny), 250 g masla, 3 vajcia, 250 g cukru, 100 g mletých orechov, 2 polievkové lyžice psyllia, 1 polievková lyžica mletej škorice, 1 polievková lyžica nastrúhanej citrónovej kôry, marmeláda (pod
ľa chuti).Všetky suroviny zmiešame. Ak sa cesto nespája, pridáme ešte maslo. Vypracované cesto necháme odpo
čívať do druhého dňa. Môžeme si ho urobiť aj do zásoby. Vložíme ho do mrazničky zabalené v malom množstve. Po rozmrazení sa s cestom pracuje oveľa lepšie (podobá sa na plastelínu). Šikovné detské prstíky vykrajujú rôzne tvary. Pečieme v elektrickej rúre 10 minút pri teplote 180 °C. Po upečení potrieme marmeládou a rovnaké tvary zlepíme. Niektoré obalíme v zmesi vanilkového a práškového cukru, iné polejeme čokoládou, môžeme ich posypať aj čokoládovou ryžou.Slané maslové pe
čivo500 g bezlepkovej múky (400 g MIX B + 100 g Fariny), 250 g masla, 20–30 ml vody, 1 polievková lyžica psyllia, štipka soli. V
ďaka tomu má cesto neutrálnu chuť. Som si istá, že je možný aj sladký variant.Samozrejme, že všetky suroviny zmiešame a vypracujeme cesto, ktoré necháme odleža
ť v chladničke aspoň hodinu. Je možné pripraviť ho viac a zvyšok opäť zmraziť do zásoby. Cesto pri práci hladkám rukami, roztlačím si ho dlaňou – ani nepotrebujem valček. Nielenže ho hladkám, ale sa s ním aj rozprávam a myslím na milovanú osobu, pre ktorú pečiem. Tvary nech si každý vyberie sám. Vykrojené “obrázky” pokladám na plech, na ktorom mám už pripravený mastný papier. Potriem ho žĺtkom a posypem pár zrniečkami soli a sezamom (makom, rascou, chilli, červenou paprikou, ľanovými semienkami...). Pečiem asi 10 minút v elektrickej rúre pri teplote cca 180 °C.Nech vás pri pe
čení neopúšťa láska, trpezlivosť a fantázia. Pečivo dajte na sviatočný stôl, kým sa zíde rodina a priatelia. Kto zaváha…Dobrú chu
ť!MUDr. Renáta GEROVÁ
Cesta Cností a Nerestí
Zastavenie dvadsiate šieste (O paradoxoch a pohybe v kameni)
“Ten ma tak rozhneval! Už s ním nikdy neprehovorím.” “Na tie skúšky nepôjdem. Bojím sa. Ešte to radšej odložím.” “Vždy chodím po schodoch. Z vý
ťahu mám panickú hrôzu.” “Na Vianoce chodíme radšej k moru. Už nás nebavilo to každoročné predvianočné šialenstvo.”...Na prvý poh
ľad sa zdá, že to, ako sa cítime, má príčinu vo vonkajšom svete. V udalostiach, v správaní druhých, v tom, či sme dosiahli úspech… Svoje správanie smerujeme tak, aby sme sa mohli cítiť bezpečne, šťastne, radostne a aby sme sa čo najviac vyhli bezmocnosti, strachu, úzkosti či smútku. “Objektívne” udalosti okolo nás sú však pomerne zameniteľné súčiastky vo vzorcoch nášho správania. Všimli ste si, že každý máme “niečo”, čo nás rozčuľuje, a druhých to nechává pokojnými? (Pretože majú “niečo iné”). V našich osobnostných vzorcoch sa objavuju zaujímavé paradoxy. Paradoxy pôsobia takto: Po niečom túžim, a preto svoje správanie nasmerujem tak, aby som to dosiahol. Venujem tomu dosť úsilia. A v konečnom dôsledku svojím správaním spôsobím to, že dosiahnem pravý opak toho, po čom som túžil. Napríklad pán A neznáša, keď mu niekto klame. Potrebuje mať istotu, že ľuďom môže veriť, pretože potom bude svet pre neho a jeho blízkych bezpečný. A tak, kým niekoho pustí k sebe bližšie, testuje jeho dôveryhodnosť, preveruje, spochybňuje, vyčkáva. Usvedčuje. To spôsobí, že sa nakoniec stáva nedôveryhodným pre druhých. Alebo pani B.: Túži po tom, aby ju druhí rešpektovali, brali vážne, aby bola “videná a počutá”. Ku každému sa správa priateľsky, pohodovo, aby predišla konfliktom, nepresadzuje sa, svojou miernosťou vytvára harmonický priestor, je ochotná urobiť to, čo chcú druhí. Takže nakoniec tí druhí majú pocit, že nič nepotrebuje, že je okej, ľahko ju prehliadnu alebo neberú vážne, čo hovorí.Devä
ť základných paradoxov presne popisuje psychologický systém osobnosti – enneagram. Ako sa dostať z týchto bludných kruhov von?V prvom rade si potrebujeme uvedomi
ť, že to, pred čím utekáme, nie sú objektívne okolnosti. Nie sú to dokonca ani samotné emócie – smútok, hnev, strach, žiarlivosť, nedôvera… Je to telesný pocit, ktorý emócie vyvolávajú. Rozumiete? Nie je to strach, ktorý nás zviera. Je to ten zvieravý bolestivý pocit v tele.Sme ako voda. Sme takmer celí tvorení vodou, zrodili sme sa z vody, žijeme z nej. Voda vždy te
čie najjednoduchšou cestou. Steká nadol tak dlho, kým nevyplní priestor, kým sa nevyváži v pokojnej, tichej, zrkadliacej sa hladine. Energia vody je podobná energii emócií. Hovorí sa: “upokojiť hladinu emócií…” Pokojná hladina emócií vytvára v našom tele priestor plný tichého šťastia. Ako keď sedíte ráno na brehu a pozeráte sa do priestoru, kde more a nebo sú jedným, hladina je hladká a pokojná – nekonečný striebornomodrý priestor Bytia.Hladina emócií má tendenciu vpláva
ť s nami do takého priestoru. Keď necháme emocionálnu vlnu prirodzene plynúť. Keď sa uvoľníme. Keď zbesilo nehádžeme rukami proti prúdu.Emócie sú úžasný dar. Umož
ňujú nám cítiť Život. Umožňujú nám uvedomiť si, že sme živí. Umožňujú nám život žiť.A tak, ako už pár rokov máme pred sebou sochy Matyáša Bernarda Brauna, rozdelené na “tie zlé” a “tie dobré”, jedno majú spolo
čné.Výraznú telesnos
ť. Ich dynamika vytvára dojem života – ľahko zabudneme, že sú z pieskovca. Veľmi ľahko pocítime “naozajstnosť” ich postoja – pretože sami v sebe máme skúsenosť s tým, čo vyjadrujú. Naše telá majú tú skúsenosť. Cítime hnus a ohŕňanie nosa pred Obžerstvom, bezmocnosť apatie pred Lenivosťou, zvieravosť pred Závisťou. Myslím, že Braun bol človek tela. (Teda človek, ktorý má z troch centier inteligencie – hlavy, srdca a tela – najbližšie k tej telesnej. Myslím si to preto, že tým, čo vytvárame, dávame svetu seba samých – je známe, že napríklad portréty rôznych osôb sa vždy v niečom trochu podobajú samotnému portrétistovi.) Predstavujem si Matyáša Bernarda, aký je zemitý, jasný, priamy, energický. A nech už to bol zámer grófa Šporka alebo pridaná hodnota Braunovej geniality, myšlienka zapôsobiť na veriacich prežitou skutočnosťou, sa vydarila.Ale zdá sa, že v tej emocionálnej dobe sa vyu
čovanie skončilo na bode: “Cítiš sa zle, keď to vidíš? Tak sa tak nesprávaj. Alebo to v sebe potlač, aby druhí nespoznali, že sa tak cítiš.”Ale potla
čenie emocionálnej energie znamená potlačenie života, to už vieme. A paradoxy ukazujú, že ak ideme cestou, že vymyslíme, ako sa správať lepšie, nevedie nás to k šťastiu – len sme z toho unavení. Ako keď blúdime v lese a opakovane sa vraciame na to isté miesto.Cesta je cez telo – rozhýba
ť a uvoľniť. Rozhýbaním vyčistiť zanesené riečiská pre prúd rieky v nás a uvoľnením nechať odplaviť, čo nepotrebujeme. Na dno nechať klesnúť zvírený piesok. A potom si už len posedieť v láskyplnej modrostriebornej krajine svojho Bytia.Nabudúce sa pozrieme, ako konkrétne a prakticky nám môžu Braunove sochy pomôc
ť prejsť piatimi základnými emóciami.Krásne, tiché, modrostrieborné sviatky praje trénerka emocionálnych a sociálnych kompetencií
Hanka HAVLOVÁ
Kvalita energie nášho tela je daná predovšetkým kvalitou energie vrodenej, ktorá sa uchováva v obli
čkách. Tie sa však podieľajú aj na tvorbe novej energie. Podľa čínskych prameňov sa v spodnej časti trupu nachádza takzvané more energie, ktoré riadia práve obličky. Keď sa energia zahustí, vzniká život, keď sa rozptýli, nastáva smrť. Energia pohybujúca sa v oblasti pod pupkom a medzi obličkami predstavuje život človeka. Je koreňom dvanástich meridiánov, a preto sa nazýva pôvodná. Poslom, ktorý pôvodnú energiu dopravuje, je trojitý žiarič, riadiaci prúdenie trojitej energie. Tá sa dostáva do vnútorných orgánov cez meridiány. Energia prechádza v tele zložitým okruhom energetických dráh, ale aj mimo nich a svoju životodárnu púť končí opäť v obličkách.Oslabenie obli
čiek a močového mechúra sa prejavuje zhoršenou funkciou chrbtice. V dôsledku nedostatočnej činnosti obličiek dôjde najprv k narušeniu funkcie hrubého čreva, pečene alebo žalúdka, a neskôr môže dôjsť až k reflexným zmenám v určitej oblasti chrbtice, čo sa prejaví bolestivým ochorením stavcov. Pre svoju chrbticu však môžeme urobiť veľa, ak si uvedomíme, čo všetko ovplyvňuje močovopohlavný aparát. Je to okrem iného množstvo potravín ako napríklad soľ, cukor a rozpadové produkty živočíšnych bielkovín a samozrejme chemikálie (aj z liekov). Bez kvalitnej funkcie obličiek nemôže ani lymfatický systém plniť svoju dôležitú detoxikačnú úlohu. Poškodenie dvojice týchto orgánov často zapríčiňujú vírusové infekcie, napríklad rôzne druhy chrípky.Vzájomné prepojenie jednotlivých orgánov prostredníctvom energetických dráh dobre vidie
ť na vzťahu medzi obličkami a jednotlivými časťami tela. Znížená funkcia obličiek sa môže prejaviť opuchmi dolných končatín pri kŕčových žilách a patričných komplikáciách, ďalej pohybovými poruchami, svalovou atrofiou, ale aj plynatosťou, hnačkou, zápchou, poruchami zažívania a v neposlednom rade aj bolesťami v celom meri-Harmonizácia pomocou Renolu pomáha na bolesti v krížoch, v kolenách a na
ďalšie problémy. Pokiaľ chápeme človeka ako celok, jeho zdravotné problémy liečime komplexne (teda nie iba záplatou, akou sú napríklad analgetiká pri bolestiach v krížoch). Až potom ho môžeme zbaviť mnohých ťažkostí.Pod
ľa “Regenerácia v pentagrame”Chemické zloženie: síran vápenatý – vlastne milióny rokov stará sádra
Dostupnost: dobrá, náleziská v množstve miest v USA, Mexiku a Európe
Cakra: 6. a 7.
Poznámka: jeden z mála rozpustných drahých kame
Zjasnenie mysle
Selenit je kame
ň s veľmi jemnými vibráciami, ktoré pôsobia predovšetkým na vyšších úrovniach bytia. Otvára tretie oko a korunnú čakru a pomáha bezprostrednému napojeniu na zdroj múdrosti. Umožňuje nahliadnuť do minulých aj budúcich udalostí. Podporuje vnútorný pokoj a mier, schopnosť odovzdať sa meditácii a ochotu k duchovnej práci a vnútornému postupu vpred.Spojenie s duchovnými sprievodcami
Selenit zvyšuje schopnos
ť mimozmyslovej komunikácie. Umožňuje telepatické spojenie so živými bytosťami – ľuďmi, zvieratami a rastlinami, ale súčasne dokáže sprostredkovať spojenie s nehmotnými duchovnými sprievodcami a anjelmi. Najmä pri požití elixíru sa výrazne rozšíruje vedomie, ktoré dokonca pretrváva aj po dobu niekoľkých dní v závislosti na sile elixíru.Porozumenie
Selenit pomáha nahliadnu
ť do podstaty vecí, spája minulosť s budúcnosťou a získané porozumenie ukladá skôr do podvedomia. Odkrýva nám naše životné poslanie a dokáže odhaliť, či robíme na svojej duchovnej ceste pokroky alebo len postávame. Dáva možnosť prekonať prekážky, ktoré si na ceste duchovného vývoja kladieme väčšinou sami. Selenit je jedným z najsilnejších kameňov pre Nový vek...Ú
činky na fyzickej úrovniSelenit zvyšuje pružnos
ť a ohybnosť, má dobrý vplyv na stavbu kostí a všetkých spojivových tkanív. Je to ideálny kameň pre dojčiace mamičky a malé bábätká – podporuje dojčenie, ale aj vzájomnú komunikáciu. Elixír pôsobí v tele proti voľným radikálom.Mgr. Tereza Viktorová
Prajem skorú nápravu a pevné zdravie, s pozdravom
MUDr. Gizela BARTOVÁ
V d
ňoch 12. až 14. novembra 2010, už po druhý krát v tomto roku, sa konalo odborné školenie spoločnosti ENERGY Slovensko. Prebiehalo v krásnom prostredí nového wellness hotelového komplexu Patince.Na školení sa zú
častnilo takmer 130 členov a priaznivcov spoločnosti Energy. Opäť sme v ňom spojili príjemné s užitočným: okrem získania nových vedomostí a obohatenia sa o skúsenosti iných, mohol každý účastník pookriať aj na tele – vo vodnom svete hotela. Hlavným vzdelávacím dňom bola sobota a nosnou témou školenia ZDRAVIE ŽENY A DIEŤAŤA. Prednášali okrem našich firemných lektorov aj naslovovzatí odborníci z Českej republiky – MUDr. Bohdan Haltmar a Mgr. Stanislava Emmerlingová.Prednášky slovenských lektorov boli vlastne úvodom do danej problematiky. Ich podrobnejšie pokra
čovanie bude prebiehať v jednotlivých Kluboch Energy podľa požiadaviek vedúcich Klubov. Žiadosti o prednášky si vedúci Klubov dohodnú priamo s lektormi podľa záujmu klientov o problematiku, a to aj v rámci Univerzity Energy.Témy d
ňa: vývinové poruchy, ale aj masážeHlavný odborný program prebiehal po
čas celej soboty. V prvej rannej prednáške uviedol Mgr. Miroslav Kostelník poslucháčov do problematiky dotykovej terapie, kde sa venoval najmä blahodarnému pôsobeniu krémov a masáže na ľudský organizmus. Nasledovala prednáška Mgr. Stanislavy Emmerlingovej, ktorá sa venovala náprave vývinových porúch dieťaťa. Túto tému privítala hlavne väčšina žien – matiek, u ktorých dieťaťa sa vyskytla porucha psychosomatického vývoja. Počas záverečnej panelovej diskusie sprevádzala paľba otázok práve túto tému. Stanislava Emmerlingová ako jednu z možných príčin ľahkej mozgovej disfunkcie uviedla prežité stresy v tehotenstve, spomenula aj “terapiu pevného objatia”. Pri úzkosti a depresii odporúča bylinný koncentrát Renol, niekedy Korolen, najmä pri neurotických vegetatívnych poruchách. Zdôraznila prevenciu, starostlivosť prekoncepčnú, prenatálnu aj postnatálnu s nutnosťou včasného riešenia odchýlok a dosiahnutia nápravy reedukáciou.Prednáška MUDr. Gizely Bartovej priniesla tému Žena a die
ťa. Zdôraznila význam Stimaralu a Renolu pri tzv. “vymazaní pôrodnej traumy dieťaťa cez matku”, tiež pri anémii v dôsledku masívneho menštruačného krvácania, kde odporúča okrem iných aj prípravok Spirulina Barley.Po obed
ňajšej prestávke oživila pozornosť poslucháčov praktická ukážka dotykovej terapie Mgr. M. Kostelnika na atraktívnom modeli krásnej ženy. Okrem iného uviedol návod na správnu masáž chodidiel. Začíname ju tak, že nohy najskôr podržíme niekoľko minút za päty. Masáž začneme premasírovaním pravého chodidla palcami, potom šľachy prstov a samotné prsty mierne potiahneme nahor, čím sa uvoľnia prípadné bloky na chrbtici. Potom rovnakým spôsobom premasírujeme celé chodidlo druhej nohy. Miroslav Kostelník poukázal na význam “Artrinového” kúpeľa, kde odporúča krém Artrin v množstve ako lieskový orech aplikovať pod tečúcou vodou do vaňového kúpeľa. Má energetizujúce a harmonizujúce vlastnosti na meridián obličiek, močového mechúra a sprostredkovane na celý organizmus. Vyzdvihol univerzálnosť a najvšestrannejšie využitie práve krému Artrin.Odporú
čania našich prípravkovOdborný program pokra
čoval vystúpením MUDr. Bohdana Haltmara, ktorý hovoril o najčastejších problémoch v gynekologickej praxi. Vyzdvihol napríklad suverenitu prípravku Gynex pri riešení problémov s cystami, kde má tento produkt až 85 %-nú úspešnosť liečby. Riešenie početných gynekologických problémov odporúča začať detoxikáciou organizmu pomocou Cytosanu, následne odporúča pokračovať bylinnými koncentrátmi pentagramu, vhodnosť konkrétneho odporúča vybrať podľa dominantného problému alebo otestovať pomocou prístroja Supertronic. Spomenul aj vhodnosť podávania Korolenu počas liečby estrogénmi.Prednáška Zuzany Mikulovej bola zameraná na využitie EAV diagnostického prístroja Supertronic v praxi. Informovala tiež, že sa budú realizova
ť dve školenia zamerané na Supertronic – pre východ a západ Slovenska. Prezentácia MUDr. Renáty Gerovej hovorila o problematike imunity detí. Spomenula škodlivosť tzv. “bielych jedov” – mlieka a múky, ktoré zahlieňujú, potom je to cukor, soľ a tuky. Hovorila o jednotlivých obranných líniách organizmu – črevo, pečeň, endokrinné žľazy, pľúca, koža, slezina ako orgán imunity a krvotvorby.V oblasti zdravej výživy sa už tradi
čne prezentoval svojou prednáškou Ing. Peter Tóth. Sériu prednášok odborného školenia prezentáciou o zdravotných rizikách ženy v menopauze uzavrel MUDr. Július Šípoš. Zameral sa na prejavy klimaktéria a vymenoval riziká postmenopauzy pre zdravie ženy, ktorá je v tomto období viac ohrozená kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, osteoporózou a ďalšími metabolickými poruchami. Z produktov Energy odporučil Gynex, Renol, Fytominerál, Skeletin a ďalšie.Po náro
čnom programe sme sa večer mohli venovať oddychu a kultúre, ktoré nám spríjemňoval folklórny súbor Dunaj a možnosť ochutnať kvalitné značkové vína. Dovidenia na ďalšom školení!MUDr. Július Šípoš,
predseda Odbornej rady Energy Slovensko
Finis coronat opus – tvrdili múdri všetkých predchádzajúcich generácií. U nás sa táto múdros
ť ujala v podobe “koniec dobrý, všetko dobré”. Znamená to zrejme, že keď je zakončenie diela dobré, dobré je celé dielo. Aj keď mnohokrát netušíme, ako veci dopadnú a neveríme si. Potom však víťazne vykríkneme: “Veni, vidi, vici!” A tvárime sa, že sme to predsa takto chceli. Budeme sa teda zaoberať poslednou z hlavných čakier.Neviem,
či seriál článkov mal taký účinok, aby som ktorékoľvek zo spomenutých hesiel mohol použiť. Možno provokatívne načal, nakrojil myšlienkový svet mnohých čitateľov, možno načrtol možnosti, ako sa inak dívať na problematiku ochorení a umožnil pochopiť, prečo sa občas človek vylieči sám, bez “zavinenia” lekárov, oficiálnej medicíny. Ale takisto prečo občas práve táto oficiálna, verejne rozhodujúca, úradnícka, ale i systému úslužná inštitúcia rozbehne chorobné procesy, ktoré sa už nedajú zabrzdiť. A potom alibisticky (“ja nič, ja muzikant”) tvrdí: “Bol to veľmi komplikovaný, neštandardný prípad, nedalo sa už nič robiť.”Klamlivé “horoskopy”
Problém je totiž v tom, že namiesto toho, aby sme h
ľadali princíp celistvosti, ženieme sa za prijímaním parciálnych, polarizovaných riešení problémov s tým, že sa stotožníme len s istou stránkou seba a širokú cestu poznávania a porozumenia zameníme za slepú uličku akceptovania vedeckých poznatkov. S takýmto nazeraním na svet mám ako astrológ veľa skúseností. Médiá dnes ponúkajú množstvo rôznych, hlavne pochybných, “horoskopov”, vnucujúcich človeku predstavu ich objektívnej charakteristiky, s ktorou sa prijímateľ veľmi rád (Prečo asi? Kvôli jednoduchosti a zdanlivej jednoznačnosti, bez nútenia premýšľať?) stotožní. Veď médiá musia mať predsa pravdu! Však nesú pečať objektivity informácie, no nie?! Výsledkom sú potom napríklad tvrdenia “ja som lev, predsa som sa narodil v júli”, ktoré neberú do úvahy cestu duše k celistvosti, vynímajúc z celku len zopár atribútov, ktoré sú hodné stotožnenia. Jednotlivec sa identifikuje s istou presnou predstavou svojho charakteru, polarizuje sa a nevedome prijme “energiu”, ktorá má na neho často kontraproduktívny vplyv, lebo ho celého pohltí. Veľa takýchto nálepiek dostávame od spoločnosti, ktorá nás chce stotožniť so svojou predstavou ideálnosti. Škola, rodina, cirkev, štát, politické zoskupenia, inštitucionalizované partnerstvo (a mnoho ďalších) nám vnucujú svoje predstavy, programy, aby sme potom bez vlastného pričinenia, bez vôle individuality, prijali tento ciach a slúžili ich zámerom. Kto nespieva – nahraď vhodným slovesom podľa vlastnej predstavy a potreby - s nami, spieva proti nám!Bez kontaktu s Univerzom
Stotožnenie sa s istými znameniami (archetypmi, nevedomými silami, energetickými informa
čnými poľami), či len s ich atribútmi, odsunie do úzadia tie ostatné. A oni potom, ako nechcené deti, začnú robiť garazdy. Vystrájajú, robia výtržnosti, vytŕhajú kúsky nedokonale pospájanej stavby našej psyché a spúšťajú toky nekontrolovaných síl, psychosomatizujú sa. Prestupujú do telesnej schránky a my sa čudujeme, čo sa to deje s naším zdravím. Súc odtrhnutí od celistvosti a tvorivého potenciálu Univerza, nevieme s ním nadviazať kontakt. Ciachovači nás dostali tam, kam chceli. Strhli nás do sveta bez (s)tvorivosti, oddelili od Tvorcu, ponúkajúc podradné programy spojené s radosťami, ktoré ukazuje hmotný svet. Tvrdia, že jemnohmotný svet je nezmysel, lebo naša veda ho nedokázala. Tá na to nemá ani predpoklady, ani potrebu, lebo len dokazuje seba sebou, egoisticky započúvaná do ozvien svojho hlasu. Paradigmy sa však menia. Pohľad na svet sa pomaly kompletizuje, nadobúda charakter celistvosti, plerómy – plnosti. No “mocní” tohto sveta robia všetko preto, aby ľudia neprekukli ich hru.Prichádza socializácia
Spojenie s Univerzom, Bohom, absolútnym ni
čím, Stvoriteľom – názvov pre najvyššiu energetickú úroveň vesmíru je veľa – zabezpečuje čakra, tak príhodne nazvaná jazykom sanskrtu sahasrára. Je to “lotosová anténa”, majúca tisíc okvetných lístkov, takže oproti všetkým ostatným naladiteľná na najjemnejšie informácie jemnohmotného sveta. A tú ma drvivá väčšina z nás uzamknutú alebo ňou tečie len veľmi málo energie. Nečudujme sa preto, že sa správame voči sebe a svetu naokolo tak, ako sa správame! Čakra sa nachádza na temene hlavy. Správnejšie by sa dalo povedať, že sa nachádza nad temenom a má vyústenie do temennej oblasti, do miest, kde po narodení bábätka nachádzame veľkú fontanelu (lupienok, temienko), väzivové spojenie, kde sa stýkajú kosti lebky. Nájdeme ju ako priehlbinku, mäkký priestor, v ktorom môžeme cítiť aj pulz. Lebečné kosti sa tam ešte nezrástli, sú “voľné”, takže mozog pod nimi môže rásť. Uzatvára sa až okolo osemnásteho mesiaca veku (ale je to vec absolútne individuálna), lebečné kosti pevne zrastú až okolo osemnásteho až dvadsiateho roku veku. U dieťaťa je teda priechod čakry úplne otvorený, dieťa je v neustálom kontakte s Univerzom, s jeho kreatívnou tvoriteľskou silou. Aj preto sa hovorí, že deti sú božie stvorenia. S postupným uzatváraním otvoru fontanely sa stráca kontakt s týmto jednotiacim princípom a každodenné “výchovné” pôsobenie sociálneho okolia toto oddelenie úplne ukončí. V dvadsiatom roku sme plne socializované bytosti, ktorých hlavnou starosťou je zabezpečiť si hmotné istoty. Záujem o duchovný vývin je potlačený spoločenskými potrebami sebazaradenia a náboženské denominácie potrebu duchovna dnes nemajú v náplni práce. Uprednostňovanie vedeckého svetonázoru (v súčasnosti sa veda stala jedným z najsilnejších a najvplyvnejších, ale aj najzločinnejších náboženstiev sveta) a úspešné potláčanie duchovna vytvárajú predpoklady pre vznik mnohých psychických ochorení, pocitu neúplnosti, nenaplnenosti, čo sa potom odráža v hľadaní kompenzačných praktík a pomôcok (viď adrenalínové športy, drogová závislosť, akčné trilery, nadmiera šouprogramov, talentmánií a iných maniakálnych spoločenských, náboženských manipulujúcich produktov,...).Vedomosti na úkor poznania
Ne
čudo, že sa objavuje množstvo psychóz a neuróz v rôznych kvalitatívnych odtienkoch. Cesta k zjednoteniu, k celistvosti ale takýmito “odbočkami” nevedie. Skutočné poznanie nerozdeľuje, ale spája. Nie je založené na konkurencii, princípe “kto z koho”, ale na kooperácii. Duchovnou potrebou, ktorú nám čakra sprostredkúva, je vedomie samého seba prostredníctvom prijatia. Konkurencia prináša zúfalstvo, prijatie ponúka pokoj. Korunná čakra je priamo spojená s epifýzou, jednou z najzáhadnejších žliaz ľudského tela, dorastajúcou v čase detstva. Po siedmom roku sa jej rast radikálne spomaľuje aj vplyvom tlaku vzdelávacieho systému na aktivitu (vyžarovanie) veľkého mozgu. Duchovný svet človeka, Kozmické vedomie zakrpatieva v prospech intelektu, vedomosti potláčajú skutočné poznanie. Čakre vládne okrem Slnka, prinášajúceho Svetlo, ešte planéta snenia, fantázie, intuície, spirituality, duchovnej nadstavby, jemnohmotných energetických štruktúr – Neptún. On je aj archetyp spôsobujúci chaos, úteky od reality, fanatizmus všetkého druhu, podľahnutie bludom. Experimenty s aktiváciou korunnej čakry nemusia vždy dopadnúť dobre, hlavne ak nie sú vedené pod dohľadom skúseného oka duchovného učiteľa.Nájs
ť si čas na utíšenieOdmietnutie tela a hmotného sveta je jedným z rizík, ktoré môžu dosta
ť experimentátora do stavu spoločenskej “nepoužiteľnosti” a poväčšine zásobí psychiatrické kliniky a ústavy množstvom pacientov. Epifýza produkuje melatonín, hormón podmieňujúci denný cyklus človeka, rytmus spánku a bdenia. Jeho nedostatok (s vekom sa produkcia melatonínu rapídne znižuje) môže spôsobiť poruchy spánku (napr. starecká nespavosť). Blokovanie čakry sa prejavuje aj odmietaním otvorenia sa spirituálnemu svetu, ale aj stratou radosti zo života. Potom prichádza depresia, dnes, žiaľ, riešená antidepresívami, ktoré úplne znemožňujú prežiť proces iniciácie cez bolesť osamenia, odvrátenia sa od sveta. Ale každý pád do hlbín v sebe nesie nádej na cestu nahor. Chemické lieky znemožňujú prijať tieto extrémy, otupujúc vnímanie sveta, obrusujúc extrémy amplitúd. Dolnej i hornej. Ak sa rozhodneme pre smrť, nenaplníme si karmu tejto inkarnácie, duša sa musí vrátiť naplniť záväzky. Musíme sa naučiť zbavovať vecí, ktoré už pre nás nemajú zmysel – hnev, zlosť nemôžu ovplyvniť minulosť. Prijmime fakt, že sme tvorcami prítomnosti. Parkinsonova choroba, spôsobená nedostatkom dopamínu v neurotransmiteroch, hovorí o nedostatočnej spolupráci korunnej a základnej čakry. Ak pri nej chceme človeku pomôcť, musíme sa naučiť nepomáhať mu nasilu, aby bol nútený prekonávať stratu motivácie spojenú s prílišným spoliehaním sa na oporu druhých. Pri všetkých psychických poruchách treba urobiť hlbokú individuálnu anamnézu, lebo aj pri schizofrénii, epilepsii, senilnej demencii, záchvatoch migrény je možné spraviť isté nápravy. Potrebujeme len nadviazať silnejšie spojenie so svojím vnútrom, pravidelne si dopriať čas na stíšenie a “zvnútornenie”. Radosti každodenného života sa naučme spájať so spiritualitou, postupne dôjde k zjednoteniu s univerzálnym bytím. Boh a ja jedno sme – to je základná idea, spätá s touto čakrou.Použitie prípravkov Energy
Ak poznáme program pentagramu prípravkov Energy, nebudeme sa
čudovať, keď ako najsilnejšie prípravky pre harmonizáciu tejto čakry vyšli Korolen, Gynex a Renol. Všetky tri prostredníctvom meridiánov prepájajú dolnú a hornú časť tela, všetky tri prepájajú jednotlivé čakry medzi sebou a pomáhajú organizmus energeticky sceľovať. Korolen a Gynex priamo cez riadiaci meridián a meridián počatia, Renol prostredníctvom bodov v okolí chrbtice, reflexne spojených s vnútornými orgánmi, teda aj endokrinnými žľazami, do ktorých čakry ústia. Krémy Ruticelit, Artrin, Cytovital a Protektin môžeme použiť pri aktivácii prvej aj siedmej čakry. (Masírovaním oblasti prvej čakry spomenutými krémami utišujeme psychické problémy (napr. migrény), aktivizovaná siedma čakra odstraňuje ťažkosti v dolnej časti tela (napr. zápchu)). Marmová medicína pomenúva oblasť sahasrára čakry Adhípati (sanskrt. zvrchovaný pán) marma. Podľa nej je to riadiaci bod celého tela, ktorý má vzťah k duchovnej forme vnútorného ohňa agni. Masážou marmy dochádza k upokojeniu, zlepšenej kontrole myšlienkovej a emocionálnej činnosti, otvoreniu sa vyšším vnemovým schopnostiam.S
čakrou sú spojené všetky jangové meridiány, riadiaca dráha a meridián močového mechúra. Priamo do priestoru, kde sa nachádza, sa premieta 20. bod zadnej strednej dráhy, ktorý sa podľa tradičných poznatkov čínskej medicíny používa na prejasňovanie zmyslov, upokojenie ducha, proti bolestiam hlavy, pri závratoch, šokoch, vysokom krvnom tlaku, duševných chorobách, nespavosti, epileptických záchvatoch, ale aj pri prepadnutí (prolapse) konečníka, poklesnutí maternice. Aktivizácia bodu pomocou spomínaných krémov pomáha aj pri zapchatom nose, hučaní v ušiach, hluchote, pri zablokovanej čeľusti, no i proti hemoroidom.Polodrahokamy a byliny
Ak chceme použi
ť na samoliečenie drahokamy a ďalšie kamene, môžeme odporúčať tie, ktoré majú farbu čakry (fialová, nachová, purpurová, biela, zlatá), napríklad ametyst, čaroit, no i spinel. Dobre splní úlohu harmonizátora diamant, chryzopras, drahý a ohnivý opál (opály treba častejšie očisťovať, ľahko sa zanesú), ónyx, zafír a zlatý topás. Fluorit v tvare osemstena prepája všetky čakry. Na aromaterapiu je dobré vybrať si lotos či kadidlo – používa sa pri náboženských obradoch, bazalku – upokojuje, cajeput, eukalyptus pomôže sústrediť sa na prítomnosť, grapefruit podporuje tvorivosť, muškát zlepšuje kontakt so súčasnosťou a je dobrý proti depresii (napr. popôrodnej). Škorica nám pripomenie, že máme vlastné názory, ylang-ylang upokojuje nervový systém, podporuje spánok a potláča epilepsiu (pred záchvatom). Z liečivých bylín pomôže guarana, zvyšujúca hnaciu silu pri prekonávaní “temných údolí duše” (neslobodno to s ňou preháňať, lebo pri vysokých dávkach spôsobuje nervozitu, nespavosť), žihľava detoxikuje telo aj dušu, podbeľ prispôsobí k zmenám, šípková ruža prepožičiava duši novú silu a vytrvalosť. Na posilnenie spojenia tela, duše a ducha použijeme “Yogi” čaj, podporujúci spiritualitu, vnútorný mier, spolunáležitosť s Univerzom. Na masírovanie čakry je dobrý aj jojobový olej, ktorý upokojuje a smeruje vedomie do prítomného okamihu. Pri reflexológii nájdeme body, súvisiace s korunnou čakrou na špičkách palcov rúk a nôh.V
ďalšom pokračovaní článkov o čakrách sa budeme venovať niektorým z takzvaných vedľajších čakier. Takže k skutočnému finišu ešte len smerujeme.Mgr. Miroslav Kostelnik
Klimaktérium (menopauza) je obdobím tzv. prechodu medzi plodným vekom ženy a dobou ukon
čenia hormonálnej funkcie vaječníkov, kedy sa stratí menštruácia a schopnosť ženy otehotnieť. Spravidla to býva vo veku okolo 50. roku života. Toto obdobie charakterizuje úbytok aktivity ženských pohlavných hormónov (najmä estrogénov) produkovaných vaječníkmi a má celý súbor viac alebo menej rozvinutých príznakov.Klimaktériu,
čiže obdobiu prechodu, väčšina ľudí hovorí aj menopauza. Začína sa ešte pred poslednou menštruáciou (okolo päťdesiatky) tzv. obdobím premenopauzy (prvé prejavy starnutia ovárií). Nasleduje menopauza v pravom slova zmysle – t.j. posledná menštruácia v živote ženy a pokračuje obdobím tzv. postmenopauzy, kedy žena prechádza zo svojho reprodukčného štádia do obdobia úplného hormonálneho pokoja – tzv. sénia (týmto rozhraním býva vek okolo 60 rokov). Menopauza v užšom slova zmysle teda znamená poslednú menštruáciu, preto aj jej stanovenie ako diagnózy sa robí retrospektívne, t.j. keď sa menštruácia nedostaví počas jedného roka.Menopauzu (v po
ňatí klimaktéria) rozlišujeme:Prirodzenú, ktorá sa dostaví vo veku okolo 50 rokov a je normálnym, t.j. fyziologickým prejavom starnutia organizmu.
Pred
časnú, ktorej príčinou je ovariálne zlyhanie z neznámych príčin a objaví sa už pred 40. rokom života. Býva s ňou spojené tiež fajčenie, expozícia žiareniu, cytostatikám a chirurgickému zákroku, ktorý zhorší krvné zásobovanie vaječníkov, čím môže urýchliť nástup menopauzy.Arteficiálnu, ktorá nasleduje po ovarektómii (odstránení vaje
čníkov), alebo po ožiarení panvy vrátane vaječníkov.Príznaky menopauzy u niektorých žien nemusia by
ť takmer žiadne, vtedy hovoríme o asymptomatickom priebehu. U iných, naopak, môžu byť závažné a vyžadujú si liečenie.Spravidla sú to návaly horú
čavy a potenia, ktoré sú dôsledkom vazomotorickej nestability a postihujú až 75 % žien. Väčšina žien máva návaly viac ako rok, zhruba tretina dokonca viac ako 5 rokov. Ďalej sú to príznaky únavy, iritability (podráždenosti), nespavosť, nervozita, prechodné závraty, parestézie (tŕpnutie končatín). Býva prítomná nauzea (nechutenstvo s napínaním na zvracanie), meteorizmus (nafukovanie), zápcha, inokedy hnačka, bolesti svalov a kĺbov. Vyskytuje sa močová inkontinencia (neudržanie moču), cystitída, vaginitída (zápaly močového mechúra a pošvy). Objavuje sa atrofia pošvy, maternice (zmenšuje sa), progreduje atrofia svalového tkaniva, ktoré sa nahrádza väzivom, pošva sa lievikovito skracuje a zužuje. Nemenia sa len samotné rodidlá, ale involučný proces postihuje celý organizmus. Prestavba sa začína pomaly, vrcholí v postmenopauze a končí v séniu. Strácajú sa sekundárne pohlavné znaky, prsník sa zmenšuje, žľazové tkanivo mizne, ženy chudnú, výzor ženy podlieha akromegalickým zmenám najmä na končatinách a nose (zväčšenie).Objavujú sa kardiálne príznaky – palpitácia, tachykardia (búšenie a rýchla
činnosť srdca) s rizikom zvýšeného výskytu srdcovocievnych chorôb a vysokého krvného tlaku. Glykemická krivka máva často diabetický charakter – objavuje sa cukrovka.Hlavné zdravotné riziko v tomto období predstavuje osteoporóza, ktorou sú najviac ohrozené ženy štíhle, bielej rasy, viac faj
čiarky, tie ktoré sa málo pohybujú, ktoré užívajú glukokortikoidy, konzumujú nadmerné množstvo kávy (kofeínu), prijímajú málo vápnika, vitamínu D. Strata kostnej hmoty po menopauze je totiž v objeme 1–2 % ročne, čo má za následok početné zlomeniny najmä v oblasti krčka stehnovej kosti, stavcov chrbtice a kostí predlaktia, resp. zápästia. Takéto zlomeniny môžu vzniknúť už pri neadekvátnom malom úraze, dokonca úrazový dej môže celkom chýbať.V lie
čbe sa uplatňujú estrogény, ich substitúcia, ktorá odstráni návaly horúčav. Indikáciu tejto liečby určuje gynekológ, ktorý určí aj pomer rizika a prospechu a sleduje priebeh liečby. Ak návaly horúčav, nespavosť a nervozita ustúpia, obvykle sa dostaví spokojnosť a úľava. Pokiaľ sú estrogény kontraindikované, liečba znižujúca návaly horúčav, nespavosť a nervozitu zahŕňa sedatíva a hypnotiká. Pri prevencii a liečbe osteoporózy sa uplatňujú rovnako estrogény, nutná je adekvátna výživa s dostatkom vápnika v potrave – cca. 1500 mg denne. U žien, ktoré sa zdržujú expozície slnečného žiarenia, je nutné podávať aj vitamín D. Potrebné sú aj pohybové aktivity, cvičenia a v prípade obezity jej redukcia. Potvrdili sa liečebné účinky substitúcie estrogénov aj na kardiovaskulárne ochorenia v postmenopauze. Napriek tomu, že sa u niektorých žien užívajúcich estrogény zvyšuje krvný tlak, toto zvýšenie nesúvisí so zvýšeným rizikom pre cievnu mozgovú príhodu.Z prírodných produktov Energy môžeme s úspechom v menopauze využi
ť:Bylinný koncentrát Gynex, ktorý podávame dlhodobo a v plnej dávke, t.j. 3 x denne po 7 kvapiek (na za
čiatku dávky nižšie, tak ako je to odporúčané u všetkých bylinných koncentrátov). Vždy po 3 týždňoch užívania nasleduje týždeň prestávka.Z fytoestrogénov v
ňom obsiahnutých si organizmus dokáže vyextrahovať potrebné zložky na stavbu jemu vlastných estrogénov. Gynex harmonizuje celú endokrinnú os, teda pomáha regulovať a regenerovať aj ďalšie žľazy s vnútornou sekréciou.Vhodný je tiež Fytomineral – koloidné minerály – v dávke 30 kvapiek v 2 litroch vody a po
čas dňa vypiť. Toto zároveň zabezpečí minimálny denný príjem tekutín a správne fungovanie obličiek.Na prevenciu osteoporózy sa odporú
ča bylinný koncentrát Renol, ktorého dávkovanie je podobné ako u Gynexu, t.j. 3 x 5–7 kvapiek. Tento je vhodné užívať po užívaní niekoľkých cyklov Gynexu, resp. cykly oboch koncentrátov s odstupom času striedať.Sú
časne sa dlhodobo odporúča užívať prípravok Skeletin. Je to komplexný viaczložkový prírodný produkt, obsahujúci okrem iného na vápnik bohatú sépiovú kosť a užíva sa obyčajne v dávke 2–3 x denne po 2 kapsuly. Prospešný je aj Vitamarin v dávke 3 x 2 kapsuly.Prírodným antioxidantom, ktorý okrem iného pomáha aj regenerácii kostných buniek, je Flavocel. Užíva sa 2 až 3 x denne 1 tableta po jedle.
Na involu
čné prejavy – atrofické zmeny vonkajších rodidiel, sliznice, ale tiež na oblasť podbruška a vaječníkov je blahodarný svojim účinkom bylinný regeneračný krém Cytovital. Aplikuje sa 2 x denne. Ďalším vhodným bioinformačným krémom je Artrin, ktorého aplikácia pomáha najmä bolestivým a problémovým kĺbom, kostiam, svalom a chrbtici. Aplikuje sa vtieraním do kože 2 x denne. Dobre pomáha aj pri hojení kostí po zlomeninách a bolestivým jazvám po operáciách.Pre regenera
čné a podporné účinky je vhodný aj Biotermal – bioinformačná kúpeľová soľ z Podhájskej a tiež Balneol – humátový kúpeľ, ktorý má okrem regeneračných aj relaxačné účinky na pohybové ústrojenstvo. Dávkujú sa podľa priložených letákov k produktom.V neposlednom rade sú tu tzv. zelené potraviny – Barley, Spirulina Barley, Probiosan – ktoré sú vhodnými doplnkami pri riešení viacerých sprievodných príznakov klimaktéria. Upravujú trávenie, nevo
ľnosť, črevnú mikroflóru, pomáhajú regenerácii červených krviniek, pri hojení a zápaloch, a to pre svoj bohatý obsah minerálov, vitamínov a enzýmov.MUDr. Július Šípoš,
firemný lektor Energy
Spolo
čnosť Energy vyhlasuje aj na tento rok pokračovanie celoročnej Veľkej kupónovej súťaže s magazínom. Každý mesiac zverejníme v magazíne Vitae jeden súťažný kupón a 2 otázky. Odpovede na otázky budú v článkoch časopisu. A opäť sa bude hrať o atraktívne ceny. Stačí zodpovedať príslušnú otázku, na predajný doklad nalepiť príslušný kupón, uviesť svoj obľúbený prípravok a poslať čo najskôr na adresu riaditeľstva. Žrebovať sa budú každý mesiac traja výhercovia. Všetky správne zodpovedané otázky s nalepenými kupónmi postupujú do záverečného žrebovania o hlavnú výhru.Ob
ľúbený prípravok za správne odpovede na otázky vo Veľkej kupónovej súťaži s magazínom Vitae zasielame:Vyžrebovaní úspešní riešitelia krížovky z magazínu Vitae
č. 11
Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.