Ste nadšenec do behanie? Ale nie vždy to ide tak zľahka a musíte sa nútiť? Hoci vás všeobecne behanie nabíja energiou, občas vás beh skôr odrovná a potrebujete sa z toho vyspať, aby ste mohli zase fungovať?
Či už beháte závodne alebo len tak pre radosť, výživa je dôležitá. Podáte lepší výkon, budete sa cítiť lepšie a zároveň si nič nepoškodíte. Pokiaľ sa o superpotraviny zaujímate len kvôli behaniu, stačí poznať tieto dve: Spirulinu a Macu.
Spirulina je pre beh vôbec najlepšia voľba zo všetkých superpotravín. Pokiaľ sa cítite len na vyskúšanie jednej jedinej, vyberte si Spirulinu.
Ak ju ešte nepoznáte, Spirulina je jednobunková riasa modrozelenej farby s nepopierateľnými účinkami na zdravie a celkovú životnú rovnováhu. Obsahuje všetky známe vitamíny B, kyseliny listovú, vysoký obsah proteínov a betakarotén. Z minerálnych látok a stopových prvkov je Spirulina bohatá predovšetkým na draslík, horčík, mangán a železo.
O Spiruline si môžete prečítať viac tu.
Nechajme ale hovoriť čísla. Účinky Spiruliny na bežcov boli testované počas niekoľkých štúdií, z nich tie najviac citované boli vykonané v Grécku a na Taiwane.
V Grécku v roku 2010 skúmali účinky Spiruliny na stredne vytrénovaných bežcoch. 9 mužov denne dostávalo Spirulinu ako doplnok stravy každý deň po dobu štyroch týždňov. Z toho niekoľko z nich len placebo. Počas experimentu behali najskôr 2 hodiny pri strednej rýchlosti a následne pri vyššej rýchlosti, pokiaľ „nevypustili dušu“. Porovnanie s výsledkami nameranými pred začiatkom užívania Spiruliny ukázalo, že bežci vydržali o 30% viac ako pred experimentom.
Takisto bolo zistené, že doplnenie stravy Spirulinou zvýšilo oxidáciu tuku a zároveň znížilo oxidáciu sacharidov počas dvojhodinového cvičenia, čo nám napovedá, že bol tuk pre energiu využitý omnoho účinnejšie. Po cvičení zase Spirulina znížila oxidatívne poškodenie a zvýšila aktivitu antioxidantov.
Je teda možné, že užívanie Spiruliny zvýšilo výkon v časti tréningu s vysokou intenzitou redukcie spotreby sacharidov, čím zásoba sacharidov vydržala dlhšie.
Ale i antioxidačné účinky Spiruliny mohli hrať rolu počas behu vysokou rýchlosťou, pretože nazhromaždenie voľných radikálov vo svaloch počas cvičenia býva taktiež príčinou vyčerpania. Je však potrebných viac testovaní, aby bola táto hypotéza potvrdená.
Naopak, na Taiwane v roku 2008, skúmali netrénovaných študentov. 16 študentov bolo rozdelených na dve skupiny, z toho polovica z nich dostávala denne po 3 týždne Spirulinu a polovica len placebo. Taiwanskí študenti taktiež museli vziať bežiace pásy útokom. Každých pár minút bola zvýšená rýchlosť a naklonenie, až kým milí študenti neodpadli. Výdrž študentov na trojtýždňovej kúre Spiruliny bola o cca 10% lepšia ako pred začatím užívania. Množstvo kyseliny mliečnej v svaloch sa zdvojnásobilo. Z analýzy krvi sa zistilo, že Spirulina zvýšila produkciu enzýmov chrániacich svaly pred poškodením. Hlavným záverom (opatrných) taiwanských vedcov bola skutočnosť, že užívanie Spiruliny pripraví na intenzívny tréning.
Skúste si svoje výkony zapisovať, aby ste mali jasnú predstavu, ako vám Spirulina pomohla.
Okrem už spomínaných antioxidantov je Spirulina bohatá na železo a bielkoviny. Pre aktívnych bežcov trénujúcich v teplej klíme, je doplňovanie železa dôležité. Jedna lyžica spirulinového prášku obsahuje 10% odporúčanej dennej dávky železa. Pokiaľ teda počas dňa i "normálne" jete, so Spirulinou máte istotu splnenia dennej dávky. Mimochodom, v jednej lyžici Spiruliny nájdete len 10-20 kalórií, nedostávate teda do tela viaž než chcete.
O dôležitosti proteínov pri cvičení sme už písali v predošlom článku, Spirulina je zo 60-70% tvorená vysoko absorbovateľnými proteínmi.
Americký novinár Rob Hanesein, od svojej štyridsiatky taktiež nadšený bežec, Spirulinu vyskúšal na sebe. Po dvoch rokoch každodenného užívania zrekapituloval na sebe pozorované účinky: "Cítite sa viac nabudený a výkonnejší, ale u mňa funguje predovšetkým ako ustálená zásoba energie, nemám teda výkyvy energie."
Nie nadarmo je Spirulina jednou z najdôležitejších častí jedálničku olympijských atlétov. Riasy všeobecne majú najvyššiu nutričnú hustotu a v pomere k objemu sú schopné dodať energiu, výdrž a vitalitu akú žiadne iné potraviny na svete, navyše prírodne.
Napríklad americký olympionik Evans Lee, štvornásobný víťaz zlatej medaily z olympijských hier a taktiež štvornásobný držiteľ svetového rekordu v ľahkej atletike, sa na účet Spiruliny vyjadril slovami: "Pomohla mi zlepšiť tréning, dodala mi rýchlosť a zvýšila moju výdrž, čo viedlo k mojim lepším časom."
Druhou superpotravinou pre bežca skvele doplňujúcou účinky Spiruliny, je peruánský životabudič Maca. Koreň rastliny Maca je známy predovšetkým svojimi schopnosťami zvýšiť libido a sexuálne aktivity. Nemenej dôležité je však i pôsobenie Macy na výkony atlétov. Prečítajte si viac na produktovej stránke Organic Macy.
Štúdií prevedených na preukázanie účinkov extraktu z Macy zatiaľ neexistuje mnoho. V hlavnej štúdii bola skupine 8 cyklistov 14 dní podávaná Maca a placebo. Po dvojtýždňovej kúre cyklisti šli 40 km na čas. V porovnaní s časmi pred užívaním Macy bol výkon cyklistov vyšší. Pocitovo sa cyklisti údajne aj cítili plní energie a lepšie výsledky dosiahli s vyššou ľahkosťou.
Je potrebných viac podobných experimentov, aby sa účinky Macy dali kvantifikovať.
Maca sa odporúča každému atlétovi na vyskúšanie. Individuálne potreby sa rôznia a zatiaľ, čo niekomu môže Maca pripadať ako zázračný extrakt s výraznými účinkami, pre iného nemusí byť výsledný efekt až tak výrazný.
S prírodnými extraktmi z Macy a Spiruliny zo seba dostanete lepší výkon a taktiež si to viac užijete. Podporiť vaše atletické aktivity prírodnou cestou je najlepší možný spôsob ako zvýšiť svoj výkon, beh si užiť a mať stále dosť energie aj po behu.
Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.