Každá tehotná žena začne skôr či neskôr riešiť čo môže jesť a čo nie. Ak je ešte zvyknutá aj na superpotraviny, zrazu nastáva neistota, čo všetko je pre vyvíjajúci sa bábätko bezpečné a od čoho je dobré sa držať späť, minimálne tých 9 mesiacov.
Pripravili sme pre Vás prehľad, ktorých potravín by ste si ako tehotná mali dopriať viac a ktoré sú naopak diskutabilné a ktoré stopercentne zakázané.
Počas tehotenstva potrebujete najmä bielkoviny a vápnik pre tkanivá a kosti Vášho dieťatka. Naviac je ešte nutné dodať kyselinu listovú, jej nedostatok totiž môže viesť k vrodeným vývojovým poruchám plodu (jeho nervovej trubice), alebo aj k spomalenému vývoju alebo dokonca k predčasnému pôrodu.
Mali by ste taktiež dopĺňať viac železa - Vaše červené krvinky ho využijú na prenos kyslíka k dieťaťu.
Všeobecne sú všetky superpotraviny v sortimente bezpečné. Až na Macu - tá sa v tehotenstve neodporúča vôbec. Má totiž schopnosť regulovať hladiny hormónov, čo vyvíjajúcemu sa plodu nemusí prospievať.
Všetky ostatné superpotraviny sú neškodné. Ale! Vzhľadom k tomu, že tehotenstvo je pre telo obrovská záťaž a ako tehotná ste zrazu náchylnejšia na alergiie, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. V zriedkavých prípadoch môže telo na superpotraviny typu Chlorella, Spirulina, ale aj napr. na ovocie, reagovať podráždením a alergickou reakciou.
Pokiaľ ale v tehotenstve netrpíte alergiami, Acai, Chlorella, Spirulina aj Barley Juice môžu byť v tehotenstve veľmi prospešné, obzvlášť ak Vám niektorý z vitamínov chýba.
Je dôležité jesť len čisté Acai a držať sa ďalej od energetických nápojov a rôznych Acai zmesí. Ak si len primiešate Acai do jogurtu či jemného smoothie, sebe aj bábätku maximálne prospejete. Samozrejme najskôr sa poraďte so svojím lekárom a ak trpíte na alergie, začnite s veľmi malými dávkami.
Hoci to ešte nie je 100% vedecky potvrdené na ľudskom organizme, Acai dokáže významne zastúpiť funkciu bielkovín, ktoré sú pre stavbu buniek a správny vývin kľúčové, v prípade že ich strava matky obsahuje nedostatok. Nedostatočný prísun bielkovín by mohlo pre dieťa v neskoršom veku vyústiť vo vysoký krvný tlak, oxidačný stres a prípadné poškodenie obličiek.
V tehotenstve Vám taktiež príde vhod vláknina, na ktorú je Acai bohatá. Acai tiež obsahuje všetky aminokyseliny, ktoré sú v tehotenstve potrebné. Antioxidanty a ďalšie vitamíny a minerály sú len príjemným bonusom, vďaka ktorým sa nastávajúce mamičky budú cítiť lepšie. Zlepší sa cirkulácia krvi a pri niektorých zmizne aj únava spojená s tehotenstvom.
Jedným z hlavných problémov v tehotenstve je nedostatok železa. To hravo vyriešite Spirulinou, ktorá má jeden z najvyšších obsahov železa vôbec.
Druhá zázračná zložka, ktorú nastávajúce mamičky potrebujú mať v zásobe, je vápnik. V Spiruline nájdete 26x viac vápnika ako v kravskom mlieku (počítané gramy).
V Spiruline nájdete aj už spomínanú kyselinu listovú, ktorá je dôležitá pre správny vývin plodu.
Vedecká štúdia z roku 2013 ukázala, že Spirulina má ako jedna z mála potravín schopnosť z tela odstrániť kadmium, ktoré je pre ľudský plod nebezpečný a ktorý sa bežne nachádza v niektorých typoch jedál.
Avšak v tehotenstve je neskutočne dôležité, aby ste mali Spirulinu 100% čistú a netoxickú. Vyhnite sa Spiruline pestovanej v Číne!
9 mesiacov skúmania každého jedla, ktoré sa chystáte zjesť. Ale stojí to za to!
Aj Chlorella obsahuje už spomínané železo, dokonca ešte väčšiu koncentráciu než Spirulina. Vďaka železu a vitamínu B12 tiež uľaví ženám, ktoré trápi vysoký tlak spôsobený tehotenstvom.
Chlorella je takmer zázrakom, čistí totiž aj materské mlieko. Pokiaľ je teda tehotná žena vystavená škodlivým vplyvom znečisteného prostredia, tým pádom dioxínom, užívanie Chlorelly pomôže dioxíny z mlieka odstrániť.
Aj v Chlorelle sa nachádza kyselina listová, aj keď o niečo menšej koncentrácií ako v Spiruline. Táto kyselina je nevyhnutná pre správny vývin dieťaťa. Rovnako ako v Acai, aj v Chlorelle je vláknina, ktorá dokáže pomôcť pri zápche a upraviť trávenie, čo je v tehotenstve často veľká výhoda.
Chlorella bola otestovaná na tehotných ženách, jej použitie je teda bezpečné. Uistite sa ale najskôr, že netrpíte alergiou a že máte iba organickú Chlorellu z čistého zdroja, ktorá nebola vystavená kontaminácií. Organic Chlorella je pestovaná v čistej prírode južného Taiwanu, čo je najčistejší zdroj Chlorelly vôbec.
Šťava z mladého jačmeňa, ktorú máme v sortimente pod menom Organic Barley Juice, slúži ako koncentrovaný zdroj kyseliny listovej. Vysoká dávka vápnika a bielkovín z Barley Juice robia jednu z najlepších superpotravín v tehotenstve. Šťava z jačmeňa má aj energizujúci účinok, budete sa teda cítiť menej unavené. Šťava z jačmeňa sa dokonca odporúča pri príprave tela na tehotenstvo.
Ako aj u ostatných superpotravín, aj pri jačmeni sa najskôr poraďte so svojím lekárom a sledujte možné alergické reakcie.
Všeobecne si doprajte hlavne zdravé potraviny, zeleninu, ovocie ... čo najmenej priemyselne spracované jedlá a pochúťky zo supermarketov. Jedzte celú paletu zdravých potravín všetkých farieb. Z ovocia sa zamerajte najviac na lokálne potraviny ako jablká a tiež na ovocie, ktoré je zrovna v sezóne. Zaraďte do jedálnička bobuľovité ovocie, ktoré má najväčší podiel antioxidantov. Môžete si dopomôcť aj s Acai. Takto bude Váš budúci potomok vystavený celému spektru živín a bude lepšie pripravený čeliť vírusom a nástrahám sveta mimo bruška mamičky.
Zaraďte do jedálnička aj celozrnné potraviny. Aj keď ste zvyknutá jesť bielu ryžu a cestoviny, aspoň teraz v tehotenstve občas nahraďte bielu ryžu hnedou, a obyčajné cestoviny celozrnnými. Je to takto pre vás oboch lepšie.
Jedzte dostatočne uvarené vajíčka (žiadny tekutý žĺtok ani bielok), chudé kuracie mäso, ryby ... avšak primárne tie, ktoré nežijú tak dlho a nemali tak možnosť nahromadiť príliš ortute. Taký losos je ideálny raz až dvakrát týždenne.
Z mliečnych výrobkov si doprajte najviac bieleho jogurtu. Ak Vám samotný príliš nechutí, primixujte si do neho ovocie a pokojne aj trošku doslaďte medom, javorovým či ryžovým sirupom.
Fazuľa, šošovica alebo cícer vás zasýtia a zároveň poskytujú vám aj bábätku nielen bielkoviny a vlákninu, ale aj veľa živín ako napr. železo, vápnik, či zinok. Nezabudnite na dôkladné namočenie pred samotným varením, nech sa nenafúkne rovno do deviateho mesiaca! Ak vás napríklad šošovica aj tak stále nadúva, siahnite po tej červenej, ktorá sa dokonca ani nemusí namáčať.
Nemusíte jesť zrovna tony zeleniny, ale určite sa zamerajte na zmiešaný jedálniček s dôrazom na ovocie, zeleninu a zdravé potraviny.
Ak ste vegetariánka, nezabúdajte na prísun bielkovín. Nastávajúce mamičky vegánky by tiež mali poupraviť jedálniček, aby sa do neho dostali aj prospešné látky nachádzajúce sa v mäse a mliečnych výrobkoch. Vypomôžte si napr. Spirulinou.
Ak ste na raw strave, stojí za zváženie, či by nebolo vhodné si občas niečo uvariť a priblížiť sa viac vegánskej strave. To je už ale Vaše rozhodnutie.
Držte sa ďalej od surových vajíčok a jedál z nich vytvorených ako dressing šalátu Caesar, omáčka Hollandaise pod.
Zabudnite na suši, tatarák či neprepečený steak. Surové mäso môže Vášmu dieťaťu uškodiť, môže totiž obsahovať rôzne parazity
Máme pre vás ale dobrú správu - môžete jesť plesňový syr! Teda ak je vyrobený z pasterizovaného mlieka. Prečítajte si informáciu na balení.
Hermelín a ostatné plesňové syry si doprajte, len ak máte istotu, že pri jeho výrobe bolo použité pasterizované mlieko.
Mučí Vás v tehotenstve "kavový absťák"? Alebo snáď pijete len tú bez kofeínu a veríte, že je to takto pre Vás a bábätko úplne v poriadku? Pozor na metódu, akou bol kofeín z kávy odstránený. Mohlo byť použiťých viac chemických látok, než je vhodné skonzumovať. Najnovšie štúdie ukazujú, že káva plodu neškodí, pokiaľ ju teda pijete s mierou. Keď si dáte šálku slabšej kávy denne, neublížite sebe ani bábätku.
Hoci sa v poslednej dobe objavujú informácie, že červené víno Vám v malých dávkach môže v tehotenstve prospieť, je stále vhodné držať sa od alkoholu na míle ďaleko. Ak túžite po červenom víne, siahnite po nealkoholickom. Na slovenskom trhu existuje značka Carl Jung, ktorej červené nealko víno je od toho pravého alkoholického chuťovo takmer nerozoznateľné! Autorka tohto článku vyskúšala :)
Ďalej si radšej nekupujte čerstvej šťavy či džúsy na trhoch - neprešli procesom pasterizácie a neviete, v akom prostredí boli vyrobené. Čerstvý džús si vyrobte doma.
Hermelín a ostatné plesňové syry si doprajte len ak máte istotu, že bolo pri výrobe použité pasterizované mlieko.
Všeobecne povedané, tehotenstvo je veľmi špeciálny čas, kedy by žena mala zabezpečiť sebe a svojmu dieťaťu dostatok živín a minerálov, zároveň by sa však nemala výberom jedla príliš stresovať. Jedzte na čo máte chuť, len sa snažte prikláňať k zdravším variantám.
Aké sú Vaše skúsenosti? Máte nejaké odporúčania, čoho si v tehotenstve dopriať viac, ktoré by mohli oceniť aj ostatné nastávajúce mamičky?
Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.