OCHRANA PRED COVID 19 – FAKTY A MÝTY
Pomaly sme si už zvykli na prebiehajúcu pandémiu ochorenia COVID-19, ktorej druhú vlnu práve zažívame. Niektorí ochorenie podceňujú, berú ho na ľahkú váhu, akoby išlo len o banálnu chrípku, iní naopak, prežívajú obrovský strach a úzkosť.
Rôzne je aj správanie ľudí. Niektorí ľahko podliehajú rôznym fámam a neovereným informáciám, že napríklad nosiť rúška je škodlivé, lebo sa priotrávia oxidom uhličitým či dostanú kožnú infekciu. Najdôležitejšie ale v súčasnej situácii je nepodľahnúť panike, používať zdravý rozum a informácie si vždy overiť z viacerých vierohodných zdrojov. Správať sa zodpovedne voči sebe i svojmu okoliu, voči svojim blízkym, najmä starším ľuďom, pre ktorých ochorenie môže byť fatálne. Riadiť sa zásadou „R-O-R“ (nosiť Rúška v interiéroch – dodržiavať Odstup – umývať si Ruky). A v neposlednom rade udržiavať svoj imunitný systém v dobrej kondícii, aby sa nás infekcia „nedotkla“. Ak aj príde, odolný organizmus si s chorobou ľahšie a bez následkov poradí.
Dnes všetci vieme, že ochorenie COVID 19 nie je len chrípka, aj keď sa na ňu dosť podobá. Oproti bežnej chrípke však oveľa častejšie a závažnejšie postihuje pľúca. Najmä u ľudí, ktorí sú hendikepovaní nejakým chronickým ochorením – kardiaci, diabetici, pľúcni či onkologickí pacienti, ale aj ľudia vyššieho veku. Stále platí a je v tom všeobecná zhoda odborníkov, že nosenie rúšok je jedným z najúčinnejších opatrení v boji proti šíreniu koronavírusovej infekcii. Na začiatku pandémie aj WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) urobila chybu, keď nosenie rúšok podcenila a nepovažovala ho za potrebné. Po niekoľkých dňoch to však na základe objektívnych zistení prehodnotila (pandémia sa totiž oveľa rýchlejšie šírila v tých krajinách, kde sa rúška nepoužívali), chybu si priznala a rúška ako účinnú ochranu pred infekciou odporúča. Neskôr vznikla až takmer hystéria a obavy z nosenia rúšok, podporovaná konšpirátormi, napríklad, že rúška môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy z dôvodu nedostatočného okysličovania až „pridusenia“ organizmu oxidom uhličitým, prípadne, že rúška môžu spôsobovať rôzne infekcie na tvári či podobné nezmysly.
Takéto nepravdy alebo podobné a ničím nepodložené tvrdenia aj dnes spôsobujú, že niektorí ľudia majú obavy z nosenia rúšok. Je to typ poznávacej chyby, na základe ktorej menej kvalifikované osoby či ľudia s nedostatočnými vedomosťami a kompetenciami v danej oblasti výrazne nadhodnocujú svoje schopnosti a výkon v porovnaní s ostatnými. Takíto jedinci majú väčšie ťažkosti rozpoznať svoje reálne schopnosti posúdiť skutočnosť. Naopak, kvalifikovaní ľudia podhodnocujú svoje schopnosti a preceňujú silu ostatných. Tento jav sa nazýva Dunningov-Krugerov efekt a objavili ho ešte v roku 1999 dvaja vedci – David Dunning a Justin Kruger, ktorí za uvedený objav získali v roku 2000 Nobelovu cenu za psychológiu. Z uvedeného vyplýva podstata: tým, že máme málo vedomostí v danej oblasti, nedokážeme reálne vidieť svoje nedostatky a zhodnotiť svoje schopnosti v problematike. No odborníci majú dostatok skúseností a vedia, čo všetko ešte nevedia, a tým sa podceňujú. Preto sa spoliehajme viac na odborníkov, ktorí „dvakrát merajú a raz strihajú“ – čiže sú rozvážnejší vo svojich úvahách a výsledkoch výskumu. A „púšťajú do éteru“ len objektívne overené, relevantné a teda pravdivé informácie.
Všetky mýty o škodlivosti rúšok a obavy z ich nosenia boli jednoznačne vyvrátené špičkovými odborníkmi na epidemiológiu. Aj Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že ani dlhodobé používanie lekárskych masiek (rúšok) pri správnom nosení nespôsobuje intoxikáciu CO2 ani nedostatok kyslíka. Na druhej strane dokážu rúška účinne zabrániť vniknutiu vírusu do dýchacích ciest organizmu. Mikroorganizmus koronavírusu je totiž podstatne väčší ako molekula oxidu uhličitého a tiež kyslíka, preto rúško vírus zachytí. A navyše, vírus vždy ide spolu s mikrokvapôčkou sliny alebo hlienu, ktoré cez rúško nepreniknú. Kyslík aj oxid uhličitý však rúško prepúšťa obojsmerne, preto nehrozí žiadne „pridusenie“ organizmu. Svedčí pre to aj fakt, že chirurgovia denne veľa hodín a počas dlhoročnej praxe v rúškach operujú a neumierajú, ani netrpia na otravu oxidom uhličitým. Samozrejme, aj rúška treba používať s rozumom, teda nosiť ich tam, kde je pohromade viac ľudí, predovšetkým v uzavretých priestoroch úradov, škôl, fabrík, obchodov, v prostriedkoch hromadnej dopravy a pod. Určite nemusíme mať na tvári rúško ak ideme do prírody, ani na ulici, pokiaľ tam nie je „tlačenica“ a dodržiavame odstupy 1,5 až 2 metre. A logicky, rúška nepotrebujeme nosiť ani doma, kde sme len spolu s našimi blízkymi. Samozrejme, rúška je potrebné pravidelne vymieňať za nové, resp. vypraté, najmä ak sú zvlhnuté alebo špinavé. Na deň väčšinou vystačíme s jedným až dvomi rúškami, záleží na tom, ako dlho ich počas dňa potrebujeme. Pokiaľ používame jednorazové rúška, treba dbať na to, aby boli naozaj len jednorazové – teda na jedno použitie, čiže maximálne na jeden deň. Ak uprednostňujeme bavlnené rúška, treba ich správne prať a žehliť, aby boli hygienicky bezchybné. Veď ani uterák či spodnú bielizeň nepoužívame celý týždeň rovnaké, ale pravidelne ich perieme a meníme.
Okrem už spomínaných hygienických zásad ochrany „R-O-R“ pred korona infekciou je veľmi dôležité podporovať imunitný systém pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu, športom a relaxom v prírode. Zbytočne dlho sa nezdržiavať v uzavretých a zle vetraných priestoroch, pretože vírusová infekcia sa najrýchlejšie šíri práve na uzatvorených a preplnených miestach. Dobrú obranyschopnosť nám pomáhajú budovať aj prírodné výživové doplnky Energy. A pokiaľ je naša imunita v dobrej kondícii, ľahšie si poradí aj s koronavírusmi. Základným prírodným produktom prevencie a na podporu imunity je bylinný koncentrát VIRONAL. Účinný je aj pri liečbe vírusových a bakteriálnych infekcií dýchacích ciest, vhodný aj pre deti od útleho veku. Veľmi osožná je kombinácia s prípravkom FLAVOCEL, ktorý obsahuje prírodný vitamín C, bioflavonoidy a Ibištek sudánsky.
Okrem antimikrobiálneho účinku chráni bunky ako prirodzený antioxidant a podporuje imunitu. Máme k dispozícii aj skutočne veľmi efektívny bylinný vysokokoncentrovaný extrakt CISTUS COMPLEX, ktorý dokáže účinne bojovať s akoukoľvek infekciou. Vďaka vysokej koncentrácii fenolov, zabraňuje vírusom, a to aj vysoko agresívnym koronavírusom, aby prenikali do buniek. Tým sa zabráni ich rozmnožovaniu. Táto účinná chemicko-fyzikálna ochrana CISTUS sa využíva jednak pri prevencii, ale aj pri ochorení COVID 19. Účinný je pri akejkoľvek nákaze spôsobujúcej zápal horných dýchacích ciest, či už je pôvodu vírusového, bakteriálneho alebo plesňového. CISTUS má zároveň schopnosť neutralizovať voľné radikály a účinne vylučovať toxíny patogénov z organizmu. Pri uzdravovaní tak zabraňuje toxickej záťaži, poškodzovaniu tkanív zápalom a dlhému ohrozeniu obranyschopnosti. Účinný je aj proti chlamýdiám a parazitom. CISTUS je niekoľkonásobne silnejší antioxidant ako napríklad zelený čaj alebo citrón, významne zvyšuje imunitu organizmu. Prospešné sú aj prípravky radu GREPOFIT, ktoré sú vo viacerých formách – kapsuly, kvapky, sprej a nosný sprej. Môžu sa užívať aj súčasne, v závislosti od štádia a závažnosti ochorenia. Sprej je vhodné použiť hneď na počiatku ochorenia, pri prvých prejavoch diskomfortu v hrdle. Zároveň sa odporúča podávať GREPOFIT DROPS. Pri úpornom, suchom kašli sú najúčinnejšie GREPOFIT kapsuly, ktoré v akútnej fáze ochorenia podávame až 5-krát denne 2 – 3 kapsuly. Ak už ochorenie prepuklo alebo sa vyskytla bakteriálna superinfekcia, pomôže DRAGS IMUN. V prípade nadmerného zahlienenia je prospešný humátový prípravok CYTOSAN, ktorý zároveň pôsobí detoxikačne. Následne sa tým zlepší účinnosť ďalších prípravkov. Na podporu imunity môžeme využiť aj prípravky z radu zelených potravín a tiež probiotické prípravky PROBIOSAN a PROBIOSAN INOVUM. V rekonvalescencii (pri zotavovaní po chorobe) je vhodný STIMARAL a IMUNOSAN.
Prajeme všetkým veľa zdravia a ENERGYe
Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.