Detoxikácia

...alebo Ako dlho ešte budete zametať pod koberec?



Keby ste žili v čistom prostredí, pili čistú vodu, jedli len jedlo, ktoré si sami vypestujete a mali len láskyplné myšlienky, povedala by som vám, že s detoxikácíou si vôbec nemusíte robiť starosti. Naše telo vytvára toxické látky, nech žijeme akokoľvek zdravo, ale počíta s tým a vie sa ich zbaviť. Na to, konieckoncov máme pečeň, ktorá filtruje krv a dokáže vyvinúť tzv. pečeňovú horúčku, pri ktorej spáli to, čo by telu mohlo uškodiť. Pri zvýšenej teplote sa vyrábajú v pečeni aj protilátky na konkrétne patogény, s ktorými prichádzame do styku. O tom sa ale viac dočítate v článku o imunite.

TELO SI DOKÁŽE UPRATAŤ SAMO
Naše telo je chytrejšie, než si myslíme, toxické látky skrátka nemôže nechať kolovať cez životne dôležité orgány, a preto upratuje.

Ak ale nestíha, zametá odpadové látky takpovediac pod koberec a ukladá ich na miestach, ktoré sú z jeho pohľadu menej dôležité.
Ťažké kovy sa napríklad deponujú v tukovom tkanive, a to môže byť napokon dôvod, prečo telo nie je ochotné zbaviť sa tukových zásob - pretože by muselo vyplaviť do krvi všetok ten neporiadok. Iné odpadové látky sa ukladajú v kĺboch (kyselina močová) a úponoch, ďalšie sa zapúzdria a vytvoria cysty. Telo robí skládky vo vnútri samého seba iba ak nemá čas na poriadne upratovanie. Akonáhle ten čas dostane, vrhne sa na tú dlho odkladanú prácu, ale čas je, ako je známe, nedostatková komodita.

NÁKLADNÉ DETOXIKAČNÉ METÓDY
Nasledujúce metódy detoxikácie nášho tela od nás vyžadujú väčšie než menšie množstvo silnej vôle, ale to je zároveň jediné, čo nás to bude stáť. To je totiž jediná mena, za ktorú môžeme „kúpiť“ svojmu telu onen čas na detoxikáciu.

1. Prerušované hladovanie a spol.
Ak od posledného jedla k prvému ďalšiemu vydržíte nejesť minimálne 17 hodín, podporíte vo svojom tele jeho prirodzenú schopnosť sebaobnovenia, ktorá sa odborne nazýva autofágia. Autofágia je veľmi komplexný, evolúciou vycizelovaný mechanizmus, ktorým telo udržiava stálosť vnútorného prostredia tak, že rozkladá svoje vlastné prebytočné alebo poškodené komponenty. Za objasnenie procesu autofágie získal japonský vedec Jošinori Ósumi v roku 2016 Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo. Vďaka schopnosti autofágie dokáže náš organizmus recyklovať veľké množstvo aminokyselín, a tým ušetriť množstvo práce a stavebného materiálu, ktorý by inak potreboval dopĺňať z potravy. Proces autofágie je veľmi dômyselná win-win stratégia, pri ktorej sa upratujú poškodené bunky a tento materiál sa zároveň využíva na stavbu nových. Vysvetľuje to, prečo pri pôste nemusíte nutne prísť o svaly a prečo aj strava chudobná na príjem bielkovín nemusí telu škodiť. Proces autofágie je možné stimulovať aj inými spôsobmi než pôstom, podporovať sa dá aj kalorickou reštrikciou (konzumujete menej), krátkodobým intenzívnym cvičením (HIIT – high intensity interval training) a kurkumínom z koreňa kurkumy. Všetky tieto vyššie uvedené spôsoby podpory sebaobnovenia tela sú preukázanými faktormi, ktoré predlžujú život, preto je jednoznačne dobré neprejedať sa, občas nejesť vôbec, pravidelne sa vybičovať k fyzickému výkonu a milovať karí.

2. Otužovanie alebo Prúdenie energie medzi ohňom a vodou
Starobylou metódou detoxikácie je dobre známe saunovanie, vďaka ktorému sa z tela vyplavia odpadové látky pomocou zvýšeného potenia. To samozrejme môžeme dosiahnuť aj pod perinou, čo je jeden z naozaj veľmi efektívnych spôsobov liečby mnohých vírusových ochorení. Kombinácia pôsobenia tepla a chladu vo všeobecnosti podporuje prúdenie energie v tele a celkovú odolnosť. Málokto však vie, že veľmi podobné výsledky ako pri používaní sauny dosiahneme otužovaním studenou vodou. Termoregulačné mechanizmy v nás sa totiž po ochladení zopnú a začnú tvoriť teplo. Energia sa rozprúdi, nepotrebné a toxické látky sa vyplavia a človek navyše dostane ako odmenu za svoju odhodlanosť, navštíviť hranicu svojho komfortu, poriadny kopanec endorfínov, ktoré mu zdvihnú náladu, či chce alebo nie.

3. Dychová technika podľa Wima Hofa
Táto špeciálna dychová technika dokáže alkalizovať krv a ako potvrdili vedecké štúdie, aj eliminovať nežiadúce mikroorganizmy a ich toxické produkty v tele. Hoci je táto metóda jednoduchá a časovo nenáročná, mám skúsenosť, že ľudia sú ochotní venovať si trochu času až vtedy, keď im už tečie do topánok.



VYČISTÍ TO ZA VÁS
Naozaj existuje prípravok, ktorý urobí množstvo práce za človeka. Ak potrebujete pomôcť s vymetaním všetkého toho, čo ste si nazhromaždili pod svojím kobercom, tak Cytosan je ten pravý. Obsahuje mimoriadne bioaktívne látky, humáty – zmesi humínových a fulvových kyselín, ktoré vznikli postupným rozkladom organickej treťohornej hmoty na miestach ložísk hnedého uhlia a rašeliny, a k tomu silymarín, podporujúci prečistenie organizmu a zdravie pečene. Ideálne je kombinovať Cytosan s užívaním Regalenu podporujúceho detoxikačnú schopnosť pečene. Nezabudnite dostatočne piť, aby sa odplavilo všetko, čo sa odplaviť má.





AUTOR ČLÁNKU
Mgr. TEREZA VIKTOROVÁ

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.