Ochorenie Covid - 19 vo variante Omikron
Základné informácie

14.01.2022

Covid 19 Ochorenie je infekčné ochorenie vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2.

Omikron je jeho nová mutácia, ktorá sa šíri asi trikrát rýchlejšie ako mutácia Delta, postupne preniká do všetkých kútov sveta. Omikron sa od tých predchádzajúcich líši príznakmi, priebehom aj odolnosťou voči vakcinácii. Podľa epidemiológov už prevláda aj na Slovensku. Vzhľadom na jeho schopnosť prelomiť aj ochranu vakcínami či prekonaním predchádzajúcich variantov, by mohol narobiť viacero problémom. Zdá sa však, že umrieť by malo omnoho menej ľudí.

ČO ZATIAĽ VIEME O OMIKRONE
Nový variant sa prvýkrát objavil v Juhoafrickej republike. Znepokojujúce je, že Omikron vykazuje množstvo mutácií. V takzvanom spike proteíne ich má 26 unikátnych, zatiaľ čo predchádzajúca Delta ich mala desať a Beta šesť. Ďalšie mutácie Omikronu už boli pozorované skôr a odborníci sa obávajú, že by tento variant teoreticky mohol spájať vysokú nákazlivosť Delty so schopnosťou Bety obchádzať imunitu vyvolanú vakcínami.



NÁKAZLIVOSŤ OMIKRONU
Omikron je nákazlivejší ako mutácia Alfa, ktorá na Slovensku na jar 2021 spôsobila mnoho úmrtí a nemocniciam kvôli nej dochádzali lôžka, alebo mutácia Delta, ktorá sa rozšírila neskôr na jeseň a vyznačovala sa ešte vyššou nákazlivosťou. Táto mutácia spôsobila situáciu, ktorá v našich nemocniciach práve doznieva.

Ako je Omikron nákazlivý vysvetľujem aj tu.

Pretože je variant Omikron ešte infekčnejší ako dve spomínané, odborníci varujú, že bude v jednej chvíli v karanténe či izolácii násobne viac ľudí ako v doposiaľ najväčších vlnách epidémie covidu. To môže ohroziť fungovanie ekonomiky aj spoločnosti.

Dôvodom, prečo je Omikron asi trikrát nákazlivejší, než doteraz prevládajúci variant Delta, je okrem iného to, že má nakazený viac vírusu v horných dýchacích cestách a ľahšie nakazí niekoho ďalšieho. To však nie je nevyhnutne úplne zlá správa.

Zároveň by pri tomto variante mala byť aj kratšia inkubačná doba, ktorá sa odhaduje na tri dni. Pri variante Delta išlo o štyri až päť dní. Inkubačná doba je všeobecne definovaná ako obdobie od vlastného nakazenia na rozvinutie symptómov.

OMICRON - Inkubačná doba
(podľa dát z 1. 2. 2022) je inkubačná doba skrátená – najčastejšie 24 - 48 hod., ale niekedy aj 5 - 6 dní

OMIKRON - PRÍZNAKY
Oproti predchádzajúcim variantom, sa príznaky Omikronu mierne menia. Strata čuchu a chuti už nepatria medzi typické známky. Objavujú sa prejavy ako:

bolesť hrdla, nádcha (plné dutiny), bolesti hlavy, bolesti tela, horúčky, výrazná únava, pálenie očí, tlak za očami

Pozrite si, čo vieme o testovaní.

ČO BUDE ĎALEJ
Jeden zo scenárov ďalšieho vývoja pandémie počíta s tým, že variant Omikron vytlačí všetky ostatné varianty a z pandémie sa stane „niečo ako chrípka“. Mohol by to tak byť koniec pandémie. „Scenár spočíva v tom, že sa Omikron šíri rýchlejšie ako Delta. A tak ako Delta vytlačila Alfu alebo Alfa predchádzajúci variant, tak by Omikron mohol vytlačiť všetky ostatné varianty a byť jediný,“ uviedol Jan Pačes z Ústavu molekulárnej genetiky AV ČR.



OMIKRON A OČKOVANIE
Mutácia Omikron je pravdepodobne odolnejšia voči vakcinácii ako predchádzajúce mutácie.
Dobrou správou podľa MUDr. Petra Sabaku je fakt, že pri Omikrone účinnosť boostrovej dávky vakcíny dobre kompenzuje nižšiu účinnosť vakcíny na nový variant a stále veľmi dobre chráni pred ťažkým priebehom a hospitalizáciou. Prax to zatiaľ potvrdzuje.

COVID, OČKOVANIE A ŠTVRTÁ DÁVKA
Ukazuje sa (aktualizované 17.01.2022), že očkovanie štvrtou dávkou (tej istej látky (vakcíny) neprináša veľký prínos. Rozdiel medzi benefitom po tretej a po štvrtej je len minimálny. Napriek tomu, sa napr. Izrael rozhodol najohrozenejším skupinám ľudí podávať aj štvrtú dávku.
Ak sa potvrdia informácie o Omikrone (že spôsobuje imunitu, že vytlačí predošlé mutácie a zároveň nie je taký nebezpečný), celkovo očkovanie nebude mať až tak MARKANTNÝ význam.

OMIKRON A ANTIGÉNNE TESTY (NA DOMÁCE POUŽITIE)
Niektoré testy podľa vedcov dokážu zachytiť len tretinu prípadov nakazených Omikronom. Je to podľa vedcov otázka citlivosti testov, kedy dokážu odhaliť pozitivitu iba v 28. cykle a vyššom.

V prípade, že máte nádchu, kašeľ, bolí vás hrdlo alebo sa len necítite dobre, zostaňte doma. Ak máte tri dávky, nemusíte ísť ani na test, podstatné je vyliečiť sa v izolácii. Test by vás mohol zbytočne oklamať.

Pred cestou na hromadné podujatie či stretnutie s väčšou skupinou ľudí sa doma vždy otestujte. Najmä, ak ste neočkovaní. Ak sa náhodou necítite dobre, zostaňte radšej doma a nikam nechoďte.

Ako sa na Omikron pripraviť a ako ho zvládnuť vysvetľujem tu.
Čo robiť, ak už mám príznaky alebo potvrdené ochorenie COVID-19.

_______________________________

V prípade doplňujúcich otázok a pri záujme o rady a odporúčania pri liečbe, kontaktujte telefonicky, prosím, autora článku, riaditeľa Energy, spol. s r.o. – Jozefa Černeka – 0905 405 455.

O Vašom zdravotnom stave sa môžete poradiť aj s MUDr. Júliusom Šípošom prostredníctvom Energy on-line poradne na Facebooku alebo v prípade, že by ste sa chceli poradiť a nemáte možnosť navštíviť Vám najbližší Klub Energy, využite niektorú z našich on-line poradní na našom webe.

Všetky výrobky sú dostupné v našom e-shope www.energy.sk, garantujeme doručenie do 24 hodín, pri objednávke do 14:30 hod počas pracovných dní.

Rozhovor s autorom článku pre denník SME nielen o korone si môžete prečítať tu.





AUTOR ČLÁNKU
JOZEF ČERNEK

Zdieľajte nás na sociálnych médiách

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.