Šejker sklenený
350 ml
MO Cena: 5,00 €
čistá prírodná kvintesencia
Rastlina známa aj ako černuška siata alebo rasca čierna zažíva v poslednom čase svoj veľkolepý návrat.
Aby sme dokázali pochopiť súčasný záujem nielen zákazníkov a terapeutov, ale aj farmaceutického priemyslu, treba sa pozrieť do dávnej minulosti. Nielen mýty a báje, ale aj doložené fakty a predovšetkým tradície a skúsenosť vytvárajú obraz nesmierne zaujímavej a perspektívnej rastliny, ktorá prevyšuje charakter bežného korenia.
Je totiž doslova korením nášho života.
Garancia top kvality
Všade, ak nezbierame bylinky priamo z voľnej prírody, pracujeme výhradne s certifikovanými bio/organickými surovinami. Sme presvedčení, že z pohľadu čistoty a účinku v tejto kategórii nenájdete lepšie produkty. Pokiaľ áno, sme pripravení vám vrátiť investované prostriedky.
Presuňme sa v čase o pár tisíc rokov späť. V starovekom Egypte, v tieni jeho pyramíd, sa prudko rozvíja vtedajšie lekárstvo. Má vynikajúcu povesť. Znalosti miestnych lekárov obdivujú aj Gréci a Rimania na čele s Hippokratom, ktorý bol najslávnejším lekárom staroveku a dodnes sa považuje za „otca medicíny“ a zakladateľa racionálneho lekárstva. Už v tomto období vznikali špecializácie – očná, zubná, interná, chirurgické lekárstvo a prvé medikamenty, ktoré mali blízko k dnešnej podobe. Tekuté lieky, pilulky, čapíky, klystíry, očné kvapky a obklady. Černuška sa považovala nielen za jeden z najúčinnejších prostriedkov, ale doslova za všeliek. Najlepší lekári používali olej z rasce čiernej na upokojenie zažívania faraónov po ich extravagantných hostinách, na bolesti hlavy, zubov, nachladnutie a infekcie. Fľaštička tohto oleja sa dokonca našla pri skúmaní hrobu egyptského kráľa Tutanchámona, čo dokazuje jej vtedajšiu neskutočnú hodnotu. O rasci čiernej a jej liečebnom využití píše vo svojich textoch a návodoch aj Dioscorides, Paracelsus, Mattioli, Hildegarda z Bingenu. Zmienky nájdeme aj v spisoch ajurvédy, čínskej, tibetskej a arabskej medicíny. Prorok Mohamed údajne povedal, že semená rasce čiernej môžu vyliečiť čokoľvek, okrem smrti.
V súčasnej dobe sa pri liečbe najviac používa čistý olejový extrakt zo semien černušky. Obsahujú viac než sto účinných látok, vrátane niektorých doposiaľ neidentifikovaných. Hlavnou účinnou zložkou je tymochinón, medzi ďalšie významné patrí ditymochinón, tymol, tymohydrochinón a saponín alfa-hederín. Tymochinón sa považuje za účinný antioxidačný, antikarcinogénny a antimutagénny agens. V prípade alfa-hederínu sa preukázali protinádorové účinky, ktoré sú predmetom záujmu farmakologického skúmania.
Pri skúmaní účinku na ľudské bunky postihnuté leukémiou sa zistilo, že tymochinón aktivuje apoptózu nádorových buniek, t.j. ich zánik. Počas tohto procesu aktivuje niektoré kaspázy a narúša mitochondriálny membránový potenciál, nevyhnutný pre tvorbu energie. U prsných nádorových buniek in vitro sa tymochinón prejavil účinne. Pri nádore hrubého čreva sa popisuje jeho proapoptotická a antikancerogénna aktivita. Výsledky iných štúdií poukazujú na to, že liečba rakoviny hrubého čreva tymochinónom je rovnako účinná ako liečba chemoterapeutikom 5-fluorouracilom (Lekárska fakulta Masarykovej univerzity v Brne). Vykonané štúdie skúmali aj antibakteriálne účinky: zistilo sa, že černuškový olej má široké spektrum antimikróbnej aktivity. Pôsobí napríklad proti Staphylococcus albus, Escherichia coli, Salmonella typhi alebo Shigella niger a Vibrio cholera. Preukázalo sa u neho vynikajúce protiplesňové pôsobenie. Černuška obsahuje množstvo ďalších prospešných látok: beta-sitosterol, kyselinu myristovú, palmitovú, stearovú, linolovú, arachidonovú, vitamíny B1, B2 a B3, kyselinu listovú, vápnik, železo, meď, zinok a fosfor.
V dnešnej dobe sa černuška užíva na podporu trávenia a dobrej kondície žalúdka, pečene a čriev. Tlmí nadúvanie alebo hnačky a niektoré účinky naznačujú pôsobenie proti črevným parazitom. Používa sa pri liečbe chorôb súvisiacich s dýchacou sústavou vrátane astmy, bronchitídy a nachladnutia. Obsahuje horčinu nigellin, ktorá zmierňuje prieduškové spazmy a výrazne pomáha pri odhlienení. Upokojuje nervový systém a pomáha predchádzať a znižovať vysoký krvný tlak. Má regulačný a posilňujúci účinok na imunitný systém, a preto je vhodná ako podporný prostriedok na liečbu mnohých ochorení, vrátane onkologických.
Bokom nezostáva ani dermatologické a kozmetické využitie černušky, a to obidvomi spôsobmi, vnútorne aj zvonka.
Zvonka: Je všeobecne známe, že černuška podporuje liečbu lupienky, akné, atopickej dermatitídy a ekzému. Je vhodná na masáže suchej a citlivej pokožky so sklonom k alergickým reakciám. Štúdie preukázali zníženie alergických reakcií až o 70%. Je ideálnym olejom na aromaterapeutické ošetrenie pri oslabenej imunite, nachladnutí a dýchacích ťažkostiach. Pokožku prirodzene chráni, regeneruje a podporuje jej prirodzenú obranyschopnosť.
Vnútorne: Už kráľovna Nefertiti, známa svojou krásou, používala černuškový olej na posilnenie nechtov a lesk vlasov. Vyhľadávané sú aj jeho účinky na detoxikáciu hlbších kožných vrstiev a s tým spojenou kvalitou vonkajšieho vzhľadu pokožky.
Šejker sklenený
350 ml
MO Cena: 5,00 €
Viac ako 20 rokov, 200 vydaní a 2000 článkov, rozhovorov, rád, názorov a inšpirácie. Staráme sa o odbornosť a objektívnosť, ponúkame pestrosť a rôzne uhly pohľadu.
Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina otvorených ľudí môže zmeniť svet. V skutočnosti je to to jediné, čo ho naozaj mení.